Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална стипендия КЦМ отново помага на студенти

За четвърта поредна година бяха представени носителите на Национална стипендия КЦМ на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 за учебната 2022-2023.

На официална церемния присъстваха инж. Румен Цонев- главен изпълнителен диектор на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , инж. Иван Добрев – изпълнителен директор на КЦМ АД, представители на висшия мениджмънт на ХОЛДИНГ-а и на журито, оценило есета, с които младежите са кандидатствали.

Инж. Румен Цонев се обърна към стипендиантите и сподели, че е доволен от факта, че са успели да се докоснат до теми и проблеми, свързани с цветните метали, а също и да научат повече за този професионален свят.

Темата на есето тази година е „Зеленият преход без цветни метали- мисия невъзможна". 

За да участват, студентите трябва да покрият няколко критерия- да са редовна форма на обучние, да са положили успешно всички изпити от предходни години с успех не по-нисък от Много добър- 4,50 и да са български граждани, навършили 25 години.

Радка Маринова е бъдещ юрист и е кандидатствала заедно със своята сестра. Признава, че и двете са щастливи от успеха, макар той да е за от тях.

Николета Ракова следва „Стопанско управление“ и вече има планове за какво ще използва стипендията КЦМ. Има наум да изкара няколко специализации в сферата на маркетинга, който е нейната сфера на интереси. 

За Теодор Чаков, който учи в Техническия университет, да напише есето се оказало не особено трудна задача, защото имал почти цялата му необходима информация в учебник, по който се подготвял за изпит в университета.

Елина Чернева учи „ Дентална медицина“ в Пловдив и споделя, че цветните метали са пряко свързани с нейното поле за бъдеща професионална реализация. Нейната майка я подкрепила най-много при решението да кандидатства за стипендията КЦМ.

Николай Каменов е студент в специалност „Компютърно и софтуерно инженерство“ и е убеден, че наградата ще му бъде от голяма полза, тъй като сферата, в която той се развива се променя динамично, а за да са актуални знанията, е необходимо да се обогатяват постоянно.

Общият брой на студентите, които  ще получат Националната стиепндия КЦМ, е осем.


  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56