Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата са в състояние да създават бъдещите лидери

Проект за създаване на подкаст донесе на СУ „Любен Каравелов“ приза „Глобално училище " в седмия национален конкурс на Българската платформа за международно  развитие за училища с принос в прилагането на философията, принципите и методите на глобалното образование. Разговаряме със Саша Щерева – директор на отличеното училище за темите, които днес  вълнуват младите хора – бежанците, климатичните промени, борбата с фалшивите новини.

"За нас това е признание и предизвикателство за очакването на предстоящата учебна 2022-2023 година. След като вече ще работим като "глобално училище",  от октомври до май  в началото на всеки месец ще правим подкаст в нашето звукозаписно студио на подкаст дебати с помощта на рулеви модели. Ще каним присъствено или онлайн гости от България и от чужбина, както и евродепутати. Предстои интересна година за учениците ни, които са много талантливи - не само че имат високи музикални резултати, което потвърди и завръщането наскоро на учениците   от Париж с приза "лауреат - първа степен", но и - в гражданското образование", подчерта Щерева.

Тя бе категорична, че училищата имат възможността да създават бъдещи лидери,  които след време ще бъдат способни да управляват държавата. 

"Другата ни приоритетна ос, по която работим в училище, е гражданското образование, както  и лидерството на всички нива. Нашето училище е сред няколкото избрани в България, което да бъде проучено като  практика, във връзка с лидерските компетентности, които създаваме, за да бъдат предложени промени в нормативната уредба. Това означава, че в национален мащаб младежите  ще осъзнават, че ако мислят за другите, а не - само за себе си, могат да се превърнат в лидери".

Щерева подчерта, че независимо от обновената база на училището и новопостроените два корпуса, големият проблем пред ръководството, си остава неизвестността. 

"Не знаем с колко ще поскъпнат горивата, ще ги има ли, защото сме на централно управление. Ще искаме уверение от Министерството, че ще застане зад нас и няма да очаква директорите сами да се справят с делегираните си бюджети".

Като други  редизвикателства  пред учителите Щерева посочи въвеждането в много кратки срокове на новата единна електронна система, която се обновява непрекъснато, както и архивирането в нея на личните образователни дела за всеки ученик.  

Интервюто - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39