Проект за създаване на подкаст донесе на СУ „Любен Каравелов“ приза „Глобално училище " в седмия национален конкурс на Българската платформа за международно развитие за училища с принос в прилагането на философията, принципите и методите на глобалното образование. Разговаряме със Саша Щерева – директор на отличеното училище за темите, които днес вълнуват младите хора – бежанците, климатичните промени, борбата с фалшивите новини.
"За нас това е признание и предизвикателство за очакването на предстоящата учебна 2022-2023 година. След като вече ще работим като "глобално училище", от октомври до май в началото на всеки месец ще правим подкаст в нашето звукозаписно студио на подкаст дебати с помощта на рулеви модели. Ще каним присъствено или онлайн гости от България и от чужбина, както и евродепутати. Предстои интересна година за учениците ни, които са много талантливи - не само че имат високи музикални резултати, което потвърди и завръщането наскоро на учениците от Париж с приза "лауреат - първа степен", но и - в гражданското образование", подчерта Щерева.Тя бе категорична, че училищата имат възможността да създават бъдещи лидери, които след време ще бъдат способни да управляват държавата.
"Другата ни приоритетна ос, по която работим в училище, е гражданското образование, както и лидерството на всички нива. Нашето училище е сред няколкото избрани в България, което да бъде проучено като практика, във връзка с лидерските компетентности, които създаваме, за да бъдат предложени промени в нормативната уредба. Това означава, че в национален мащаб младежите ще осъзнават, че ако мислят за другите, а не - само за себе си, могат да се превърнат в лидери".
Щерева подчерта, че независимо от обновената база на училището и новопостроените два корпуса, големият проблем пред ръководството, си остава неизвестността.
"Не знаем с колко ще поскъпнат горивата, ще ги има ли, защото сме на централно управление. Ще искаме уверение от Министерството, че ще застане зад нас и няма да очаква директорите сами да се справят с делегираните си бюджети".
Като други редизвикателства пред учителите Щерева посочи въвеждането в много кратки срокове на новата единна електронна система, която се обновява непрекъснато, както и архивирането в нея на личните образователни дела за всеки ученик.
Интервюто - звуковия файл:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности се състоя този следобед. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..