Проект за създаване на подкаст донесе на СУ „Любен Каравелов“ приза „Глобално училище " в седмия национален конкурс на Българската платформа за международно развитие за училища с принос в прилагането на философията, принципите и методите на глобалното образование. Разговаряме със Саша Щерева – директор на отличеното училище за темите, които днес вълнуват младите хора – бежанците, климатичните промени, борбата с фалшивите новини.
"За нас това е признание и предизвикателство за очакването на предстоящата учебна 2022-2023 година. След като вече ще работим като "глобално училище", от октомври до май в началото на всеки месец ще правим подкаст в нашето звукозаписно студио на подкаст дебати с помощта на рулеви модели. Ще каним присъствено или онлайн гости от България и от чужбина, както и евродепутати. Предстои интересна година за учениците ни, които са много талантливи - не само че имат високи музикални резултати, което потвърди и завръщането наскоро на учениците от Париж с приза "лауреат - първа степен", но и - в гражданското образование", подчерта Щерева.Тя бе категорична, че училищата имат възможността да създават бъдещи лидери, които след време ще бъдат способни да управляват държавата.
"Другата ни приоритетна ос, по която работим в училище, е гражданското образование, както и лидерството на всички нива. Нашето училище е сред няколкото избрани в България, което да бъде проучено като практика, във връзка с лидерските компетентности, които създаваме, за да бъдат предложени промени в нормативната уредба. Това означава, че в национален мащаб младежите ще осъзнават, че ако мислят за другите, а не - само за себе си, могат да се превърнат в лидери".
Щерева подчерта, че независимо от обновената база на училището и новопостроените два корпуса, големият проблем пред ръководството, си остава неизвестността.
"Не знаем с колко ще поскъпнат горивата, ще ги има ли, защото сме на централно управление. Ще искаме уверение от Министерството, че ще застане зад нас и няма да очаква директорите сами да се справят с делегираните си бюджети".
Като други редизвикателства пред учителите Щерева посочи въвеждането в много кратки срокове на новата единна електронна система, която се обновява непрекъснато, както и архивирането в нея на личните образователни дела за всеки ученик.
Интервюто - звуковия файл:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..