Ясен е причинителят на стомашните проблеми на учениците от Спортното училище в Пловдив. В 10 от 11 фекални проби са излоирани норовируси. Това заяви пред Радио Пловдив доктор Милена Панайотова от РЗИ-Пловдив, след като пристигнаха резултатите от Националния център по заразни и паразитни болести.
16 деца от учебното заведение бяха хоспитализирани на 14 септември в Инфекциозна клиника с хранително неразположение. Те вече са добре и са клинично здрави.
"Установихме етиологичния причинител на хранителната интоксикация, оказа се, че е норовирус", каза доктор Панайотова.
Тя обясни, че норовирусите са ентеровируси, които по много механизми могат да предизвикат заразяване.
"Най-често това се случва чрез недобре измити листни зеленчуци, морски храни. Много са устойчиви на високи температури. Не можем да кажем кой е източникът, но причинителят е норовирус", каза още доктор Панайотова.
Според нея няма как да се изключи храната като източник на заразата, тъй като няма как толкова много деца по едно и също време да получат едни и същи симптоми.
"Според нас пътят е чрез хранителен продукт, но не можем да кажем кой е този хранителен продукт", коментира още доктор Милена Панайотова.
В питане до кмета на Пловдив съветниците от ПП-ДБ настояват за спешна актуализация на данните за домакинствата, които се отопляват на твърдо гориво. Те се позовават на данните от измервателните станции за периода 24-26 февруари, които показват нива на фините прахови частицинад два пъти над допустимата средногодишна норма. Последната..
Техническият университет-София, Филиал Пловдив, ще е домакин на двудневен форум „Професионалното образование и обучение и бизнесът-партньори за успех“. Образователният форум се организира от висшето училище и Тракия икономическа зона. Участие ще вземат директори и преподаватели от професионалните гимназии и профилираните училища от Пловдив,..
Третата национална среща на производителите на плодове и зеленчуци ще се проведе днес в Пловдив. На нея ще бъде представена Национална програма за развитие на сектора за следващите 10 години. Ще бъдат обсъдени подпомагането на земеделските производители, продоволствената сигурност на държавата и законодателството за браншовите организации. В..
Техническият университет-София, Филиал Пловдив ще е домакин на двудневен форум „Професионалното образование и обучение и бизнесът-партньори за успех“. Образователният форум се организира от висшето училище и Тракия икономическа зона. Участие ще вземат директори и преподаватели от професионалните гимназии и профилираните училища от Пловдив,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров и министърът на околната среда и водите Манол Генов ще подпишат договора по процедура „Зелени мерки в градска среда“ на Програма „Околна среда“. Така общината ще получи над 10 милиона лева по оперативната програма за премахване на така наречените „кални петна“ в междублоковите пространства и по протежението на..