Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пияни и дрогирани шофьори - без книжка поне 2 години

Снимка: БГНЕС
Много по - големият проблем от размера на присъдата е, че не се стига въобще до присъда. 

Много често, хора, които са заловени да карат след употреба на алкохол или наркотични вещества и субстанции, се разминават с административни актове и наказателни постановления. Друг път се образуват досъдебни производства, но те не стигат доникъде и не се влиза с обвинителен акт в съда. Или се влиза по по - леко квалифицираните състави, тъй като не се събират доказателства, с които обвинителният акт да издържи.

Това заяви пред Радио Пловдив адвокат Велислав Величков по повод случаите, в които пияни или дрогирани шофьори предизвикват пътни инциденти с ранени или загинали хора. 

Той обясни, че в такива случаи обикновено става въпрос за рецидивисти на пътя - млади хора със спорно поведение или криминално минало. Те имат по 18 - 20, последният случай 29 наказателни постановления. И този човек продължава да си управлява колата, без да му се отнема шофьорската книжка. 

Когато те хванат 20 - 30 пъти, поне в един от тях накрая ще предизвикаш катастрофа, вероятно и с жертви. 

Така се случи с Георги Семерджиев, който очевидно е бил закрилян от полицията, имало е и прокурорско мълчание по неговите деяния. 

Такъв е случаят и с последния бабаит, който размаза колата и уби френски гражданин в София напът за летището, избутвайки го буквално от платното. 

Трябва да видим защо тези лица не биват залавяни, не биват проверявани, защо срещу тях не се образуват досъдебни производства, особено при натрупване на множество наказателни постановления за едни и същи деяния. И дали се извършват реални проверки най - вече за употреба на наркотични вещества.

Съдебните споразумения

Този институт със споразуменията категорично трябва да бъде променен, категоричен е адвокат Величков. 

Според него, споразумение може да се сключва със съгласието на пострадалия от престъплението или неговите адвокати, а не да бъде сделка между човека, извършил престъплението и прокурора, който го обвинява. 

Защото след това джигитът отново излиза на пътя и вероятно извършва същите престъпления.

И още - може да има леко повишаване на квалифицираните състави след употреба основно на наркотични вещества

Велислав Величков смята, че е въпрос на професионален и дали да се отнеме собствеността на превозното средство при пътното произшествие.

Юристът е категоричен, че при шофьори, употребили алкохол или наркотици, трябва да има не фокултативно, а ефективно отнемане на свидетелството за провоуправление поне за две години

Законовите промени 

Наказателният ни кодекс е от 1968 година, променин е стотици пъти. Главата „Транспорт“ и „Престъпления против транспорта“ също има доста промени, припомни Величков. 

Сложно е да се обхване материя като Наказателния кодекс за година - две. Но това трябва да се започне. 

Крайно време е в 21-ви век, в Еврапейския съюз, страната ни да има нов модерен наказателен закон, отчитащ тенденциите в наказателното право.  

България има нужда от нов Наказателен кодекс и нова концепция за наказателната политика, допълни юристът.

Интервюто на Емил Костов с Велислав Величков е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56