Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експертният кабинет е по- добър вариант от служебния, смята политологът

Има възможност за формиране на експертен кабинет

неговияМинус на такова правителство е, че отговорностите се делегират на експерти, а те не са избрани от хората".

Изборите възпроизведоха това, което се случи на предните два вота. Трендът е тревожен – показва отдръпване на избирателите и гласуване на твърдите ядра, коментира за Радио Пловдив политологът Явор Сидеров.

Според него е тревожна ситуацията за сформирането на ново правителство, предивд досегашните изявления на политическите лидери, чертаещи червени линии. "Хоризонтът за коалиране е стеснен, но има възможност това да бъде заобиколено с програмен или експертен кабинет", заяви Сидеров, като уточни, че тове не е прогноза, а просто хипотеза.

"Никой не желая да поеме политическата отговоност и въпросът е дали ще отидем отново на сужебен кабинет или ще се намери формула, която да не е най-добрата, но поне да е приемлива".

Анализаторът смята, че трябва да се притегли кое е по-лошото – дали кабинетт без политическа отговорност или нов цикъл на предсрочни избори, на които ще гласуват още по-малко хора.

Той беше категоричен, че Бойко Борисов има морално задължение да опита да състави правителство, защото именно ГЕРБ поиска вота на недоверие, с който беше сввален предишния кабинет. Затова, смята Сидеров, Борисов трябва да направи всичко възможно и да е на висотата на отговорностите си. "Контактите групи за преговори с парламентарно представените партии, които лидерът на ГЕРБ лансира днес показват, че е готов на максимално широка диалогичност и представителност".

Явор Сидеров поясни, че кабинет може да блъде съставен под удобоното определение „евроатлантизъм“, защото то очертава всичко и нищо. "Смятам, че най-вероятно ще се стигне до преговори със всички, но по нетърпящите отлагане проблеми ще се определят конкретни общи позиции и те ще се реализират в някакъв определен хоризонт от време. Затова ще трябва да има някава форма на съглашение между парламентарните партии", каза политологът.

Той добави, че Борисов днес е декларирал, че няма да премиер, министър или депутат. "Изпълнява се едно ит исканията на ПП. Така че може и други политици  от други формации да направят стъпка назад". 

Твърде много станаха служебните правителства и това не е добра практика за управление, според Явор Сидеров. В заключение анализаторът поясни още веднъж, че експертният кабинет е по-добър вариант от случебния. "При експертен експертен кабинет политическите лидери минават на заден план. Това е всъщност неговият минус  - отговорностите се делегират на експерти, а те не са избрани от хората".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39