Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експертният кабинет е по- добър вариант от служебния, смята политологът

Има възможност за формиране на експертен кабинет

неговияМинус на такова правителство е, че отговорностите се делегират на експерти, а те не са избрани от хората".

Изборите възпроизведоха това, което се случи на предните два вота. Трендът е тревожен – показва отдръпване на избирателите и гласуване на твърдите ядра, коментира за Радио Пловдив политологът Явор Сидеров.

Според него е тревожна ситуацията за сформирането на ново правителство, предивд досегашните изявления на политическите лидери, чертаещи червени линии. "Хоризонтът за коалиране е стеснен, но има възможност това да бъде заобиколено с програмен или експертен кабинет", заяви Сидеров, като уточни, че тове не е прогноза, а просто хипотеза.

"Никой не желая да поеме политическата отговоност и въпросът е дали ще отидем отново на сужебен кабинет или ще се намери формула, която да не е най-добрата, но поне да е приемлива".

Анализаторът смята, че трябва да се притегли кое е по-лошото – дали кабинетт без политическа отговорност или нов цикъл на предсрочни избори, на които ще гласуват още по-малко хора.

Той беше категоричен, че Бойко Борисов има морално задължение да опита да състави правителство, защото именно ГЕРБ поиска вота на недоверие, с който беше сввален предишния кабинет. Затова, смята Сидеров, Борисов трябва да направи всичко възможно и да е на висотата на отговорностите си. "Контактите групи за преговори с парламентарно представените партии, които лидерът на ГЕРБ лансира днес показват, че е готов на максимално широка диалогичност и представителност".

Явор Сидеров поясни, че кабинет може да блъде съставен под удобоното определение „евроатлантизъм“, защото то очертава всичко и нищо. "Смятам, че най-вероятно ще се стигне до преговори със всички, но по нетърпящите отлагане проблеми ще се определят конкретни общи позиции и те ще се реализират в някакъв определен хоризонт от време. Затова ще трябва да има някава форма на съглашение между парламентарните партии", каза политологът.

Той добави, че Борисов днес е декларирал, че няма да премиер, министър или депутат. "Изпълнява се едно ит исканията на ПП. Така че може и други политици  от други формации да направят стъпка назад". 

Твърде много станаха служебните правителства и това не е добра практика за управление, според Явор Сидеров. В заключение анализаторът поясни още веднъж, че експертният кабинет е по-добър вариант от случебния. "При експертен експертен кабинет политическите лидери минават на заден план. Това е всъщност неговият минус  - отговорностите се делегират на експерти, а те не са избрани от хората".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51