Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето партии вече са в предизборна кампания

Доц. Алексей Пампоров
Снимка: Ани Петрова


Според социолога Алексей Пампоров ситуацията след изборите е патова и партиите разиграват политически театър в момента. 

"Всички ги е страх, всеки иска хем да управлява, хем да не управлява. Повечето партии вече са в предизборна кампания", заяви социологът.

В програма "Ден след ден" той анализира неясна следизборна картина и антагонистични междупартийни отношения.

"От самото начало вотът, както се разпредели този път, показва пълна невъзможност от съставяне на коалиционно правителство. Ако Възраждане имаше по-нискък резултат щеше да бъде възможно или в ляво, или в дясно в някакъв смисъл да се сформира коалиция, подобна на предходната, която 7 месеца ни управляваше. В момента, ако се съберат ГЕРБ, ДПС и партията на Стефан Янев, който казва, че е готов на компромиси и в ляво, и в дясно,  се оказва, че има около 43%. Ако се събере старата коалиция - БСП, ПП и ДБ със Стефан Янев  има около 42%. Тоест ситуацията е патова. Нито една от двете групи не иска да е заедно с Възраждане, защото Възраждане има радикални тези, което е опасно за страната ни в ситуацията", обясни Пампоров.

Той изрази мнението, че обществото преосмисля в момента ценностите си. 

"Сега е по-разумно рационален вотът. Резултатът на Възраждане не е  толкова висок, той е по-скоро ключов. Ние имаме резултати на ВМРО и Атака, които са с по 100-150  хиляди гласа повече", допълни анализаторът.

По думите му патриотичният  вот има много  по-висок  потенциал и  хората не припознават тази риторика - на лидера на Възраждане. Това обяснява и влизането на Стефан Янев в Парламента.

"Имаме късмет, че живеем в либерална демокрация и затова ще отидем на още едни избори. Колкото по-често имаме избори, толкова по-често партии, които са  от типа "аз, куфарчето и печата"  изчезват", допълни Пампоров.

По-малката активност той обясни и с факта, че ковид отминава, много хора вече не са в страната след пандемията. 

"При положение че 90 хиляди души са отишли и са каза ли че не подкрепят никого не показва умора в хората", смята социологът.

По думите му е очевидно, че ГЕРБ всячески се опитват със зъби и нокти да съставят правителство

"Непрекъснато слушам тези как трябвало да се направи компромис от ПП и ДБ.  Ако отидете на места в по-западнали икономически райони, хората не виждат разликата да има  правителство редовно или да има служебно правителство. Хората не са наясно, че  е нужно да има Парламент, който да гласува бюджет. Партиите  много се страхуват, че ако служебните правителства успеят да преведат страната през кризата добре, че ще лъхне някаква некомпетентност и всъщност може да стане обратното - това което стана с ПП -  министрите на служебното правителство се справиха толкова добре в очите на хората, че направиха партия  и тази партия беше първа политическа сила, а сега е втора. Сега има страх, включително и в тези хора, защото ако и сегашното служебно правителство и следващото , което ще бъде след това НС се справят добре, може да се  окаже, че ключа е в президента, а не в политиците, които са били. Всички се страхуват, защото  би лъснала огромна некомпетентност в партиите и на статуквото, и в партиите на промяната", добави социологът.

Той коментира и агресията на пътя между шофьори в столицата, при която загина таксиметров шофьор. По думите му в България се задълбочават социалните неравенствата и чувството за несправедливост, а хората взимат разправата в собствени ръце, защото не чувстват закрилата на  държавата.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28