Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спешната медицинска помощ е огледало на здравеопазването

На 19 октомври - Деня на св. Иван Рилски - Чудотворец и преди връчването на Наградата "Лекар на годината"  встрани от професионалния празник, за актуалните предизвикателства пред здравната система, заплащането на медиците и цената на клиничните пътеки - председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.

"Българският лекар е на европейски ниво. Не така обаче стоят нещата по отношение на материалното състояние и възрастовия състав. Средната възраст на лекарите в България е над 50 години и тази информация я потвърждаваме от няколко години. В регистъра на БЛС лекарите в момента са 32 000, но над 54% от тях са над 50 години, 80% от личните лекари са над 60 години и това означава, че до 5-6 години цели региони ще останат без лекари". Това заяви д-р Иван Маджаров.

Той е категоричен, че сега трябва да бъдат взети спешни мерки   и най-късно - до следващата година не само за заплащането на  работещите в спешните центрове и в извънболничната и в болничната помощ, но и за начина, по който се обучават още като студенти медиците и договорите, които им се предлагат за финансиране срещу доброволно заявено желание за работа. Тези задачи стоят пред новата власт. 

"За съжаление, вероятно ще се стигне до приемане на конюнктурен бюджет от новия Парламент, който аз нямам очакване да бъде обвързан с политики за справяне с кадровата криза, с политики, водещи до подобрение на структурата на здравеопазването. Бюджетът трябва да даде възможност на системата да продължи да функционира, без да въвеждаме нови мерки за справяне с проблемите, но се надявам поне това да свършат", заяви д-р Маджаров.

По думите му, огледало за здравеопазването в страната е спешната медицинска помощ. Тя е като добрата армия за отбраната на държавата или  като добре подредената и подготвена структура на МВР.

БЛС предлага 18%-но увеличение на клиничните пътеки, поради възможностите на НЗОК до края на годината. То трябва да бъде факт от 1 септември със задна дата, заяви д-р Маджаров. 

От държавна гледна точка е много важно да не бъде допуснато закриване на областна болница, която е единствена за региона - Ловеч, Силистра, Добрич, Смолян и т.н.  А там, където те са повече обаче  и където населението е осигурено, това не е толкова страшно и не трябва да се преследва спасяването на всяка болница, която си има директор.

Цялото интервю - от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..

публикувано на 19.12.24 в 10:24