На 19 октомври - Деня на св. Иван Рилски - Чудотворец и преди връчването на Наградата "Лекар на годината" встрани от професионалния празник, за актуалните предизвикателства пред здравната система, заплащането на медиците и цената на клиничните пътеки - председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
"Българският лекар е на европейски ниво. Не така обаче стоят нещата по отношение на материалното състояние и възрастовия състав. Средната възраст на лекарите в България е над 50 години и тази информация я потвърждаваме от няколко години. В регистъра на БЛС лекарите в момента са 32 000, но над 54% от тях са над 50 години, 80% от личните лекари са над 60 години и това означава, че до 5-6 години цели региони ще останат без лекари". Това заяви д-р Иван Маджаров.
Той е категоричен, че сега трябва да бъдат взети спешни мерки и най-късно - до следващата година не само за заплащането на работещите в спешните центрове и в извънболничната и в болничната помощ, но и за начина, по който се обучават още като студенти медиците и договорите, които им се предлагат за финансиране срещу доброволно заявено желание за работа. Тези задачи стоят пред новата власт.
"За съжаление, вероятно ще се стигне до приемане на конюнктурен бюджет от новия Парламент, който аз нямам очакване да бъде обвързан с политики за справяне с кадровата криза, с политики, водещи до подобрение на структурата на здравеопазването. Бюджетът трябва да даде възможност на системата да продължи да функционира, без да въвеждаме нови мерки за справяне с проблемите, но се надявам поне това да свършат", заяви д-р Маджаров.
По думите му, огледало за здравеопазването в страната е спешната медицинска помощ. Тя е като добрата армия за отбраната на държавата или като добре подредената и подготвена структура на МВР.
БЛС предлага 18%-но увеличение на клиничните пътеки, поради възможностите на НЗОК до края на годината. То трябва да бъде факт от 1 септември със задна дата, заяви д-р Маджаров.
От държавна гледна точка е много важно да не бъде допуснато закриване на областна болница, която е единствена за региона - Ловеч, Силистра, Добрич, Смолян и т.н. А там, където те са повече обаче и където населението е осигурено, това не е толкова страшно и не трябва да се преследва спасяването на всяка болница, която си има директор.
Цялото интервю - от звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..