Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако няма съгласие за кабинет, да отидем на избори и без истерии

Най- вероятно е да се състави правителство с третия мандат, както прогнозирах и в нощта на изборите,  заяви в интервю за Радио Пловдив политологът Димитър Аврамов.

Според него обективната реалност е, че ГЕРБ и ПП са в режим на политическа враждебност, продиктувана от различни заявени подходи към политическата и публична сфера. „В резултат на това би било изключиелно невъзпитано към избирателите, особено към тези на ПП, да подкрепят кабинет на ГЕРБ“, подчерта Аврамов.

Той добави, че целият разгърнат пиар в медиите, как е достойно да се подкрепи кабинет на ГЕРБ, е недостойно упражнение и в резултат на това курбан вече са паднали две пубични фигури – на президента Росен Плевнелиев и Соломон Паси.

„Опитите за изнасилване на публичното пространство, с идеята, че сме в гигантска криза и затова трябва да се даде шанс да се направи правителство с първия мандат, е една голяма лъжа“, каза Димитър Аврамов.

Според него България не е в кой знае каква криза, с изключение на бюджентия сектор, че да се нуждае спешно от спасение и така да се заиграва със страховете на хората.

„Въртим се в лоша спирала – избираме некомпетентно и популистки политическите си представители, те репрезентират популизъм и  продължаваме да произвеждаме структурните си дефекти. Огромни публични разходи и губещи дейности в публичния сектор - огромен бюджет за здравеопазване и недоволни пациенти, огромен бюджет за МВР и репортажи за пияни и надрусани полицаи и т. н.".

„Трябва да си признаем, че живеем по- добре отколкото заслужаваме като общество“, категоричен беше Аврамов, който даде пример със съседна Гърция и цените на горивата там.

„Доходите в Гърция не са кой знае колко по- високи, а цените на горивата там са доста по- високи отколкото в България. У нас бензинът е три лева, а много хора шофират а газ – още по-евтино. Единственото нещо, което качва цените на стоките и услугите у нас, е инфлацията, а тя е заради некомпетентно ни управление. Тази инфлация е родна, а не е произведена отвън, от войната или поради други външни причини. Наша си е, ние я правим. Т.е. трябва ни реформа, а не да търсим национално съгласие за нищоправене и за запазване на статуквото“, беше категоричен политологът.

„Зима имаме всяка година и непрекъснатите мрънкания как ще се живее тежко през зимата са изключително недостойни. Как е възможно политииците да се упражняват върху това, че трябва да се направи правителство, че зимата ще вземе да дойде“, изрази недоумението си Аврамов..

Той подчерта, че финансовата стабилност на страната се крепи на малкия и среден бизнес от една страна и на валутния борд от друга. „Затова най-важната ни стъпка оттук нататък е влизането ни в еврозоната. Учудвам се как е възможно да има голяма група български граждани, които да са обладани от кретенски настроения и да са срещу въвеждане на еврото. Еврото може да ни пази от политиците, изпаднали в ментален дефицит, т.е. от глупост“, добави Димитър Аврамов.

В заключение той заяви, че сега е важно в парламента да се търсят смислени консенсуси. „Не е нужно депутати всеки ден да разговарят пред камерите дали ще има правителство и кой е добър и кой е лош. Важно е да се предложат смислени неща за икономиката ни, т.е. реформи“. Според Аврамов това може да бъде предложено и от служебното правителство – "то може и трябва да работи съвместно с парламента".

„Ако няма съгласие за съставяне на правителство, спокойно и без истери, може да отидем на избори. Така с всеки избор ще се изчиства все повече и повече политическият процес в България. Тези промени изискват време, т.е.по- малко радикализъм и по- добри практики“, уточни Димитър Аврамов..




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50