48.6% от българите биха предпочели да гласуват само с машини. 47.1% смесено с машини и хартиени бюлетини, а 4.3% са без мнение. Това сочат данните от експресно проучване на социологическа агенция "Алфа рисърч", направено специално за БНТ.
В интервю за Радио Пловдив социологът от агенцията Геновева Петрова посочи, че този резултат показва силна поляризация в общественото мнение. Тя подчерта още, че резултатът свидетелства, че избирателите са преодолели колебанията и притесненията си към машините в рамките на последната година и половина. "Това е важно, защото всъщност оборва аргументите на защитниците на смесеното гласуване, че хората не гласуват, защото се боят от машините".
Изводът, според социолога е, че няма връзка между избирателната активност и гласуването с машини. "Избирателите отговарят ясно, че не гласуват, защото няма партия, на която да гласуват доверие". Геновева Петрова коментира, че избирателната активност ще се повиши, когато партиите спрат да отблъскват избирателите с поведението си, такова каквото е и в настоящия парламент.
"Колкото па-млади са хората, толкова повече предпочитат машинното гласуване. Но и голяма част от по- възрастните избиратели, ако са имали притеснения от машините, вече са ги преодолели. Проучването показва и друга съотносимост - партиите и техните избиратели подкрепят начина на гласуване, който защитава партията, на която симпатизират".
Геновева Петрова подчерта, че ако доверието в изборния процес е разколебано, това не е заради начина на гласуване , а заради самите партии. "Партиите трябва да не рушат доверието в изборния процес".
Според нея , ако отново се стигне до смесено гласуване, трябва да има добре обучена изборна администрация, с каквато в момента държавата не разполага. "Ако изборната администрация е добре обучена, то проблеми с недействителните бюлетини няма да имаме".
В заключение социологът от "Алфа рисърч" подчерта, че смесеното гласуване няма да повиши избирателната активност, а поредните бързи промени в Избирателния кодекс ще доведат до още проблеми в изборния процес.
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..