"Тенденцията в междинните избори в САЩ е към смяна на мнозинствата в Конгреса и по-точно в Долната камара, където републиканците ще имат мнозинство. Остава да се види в какъв мащаб ще бъде то, но от резултатите дотук се очаква то да бъде от 15 до 25 максимум конгресмени, което е отчетлива преднина. На кантар все още са резултатите за Сената, но засега се потвърждават прогнозите и социологическите сондажи преди изборите, които сочеха точно такова развитие - преднина в Долната камара и фотофиниш буквално за Сенат. Предстои да видим в чия полза". Това заяви д-р Борислав Цеков от Института за модерна политика.
Републиканците загубиха сенаторския пост в Пенсилвания, но за сметка на това са на път да спечелят сенаторски пост в щата Невада, където досега сенаторът беше от Демократическата партия.
По думите на д-р Цеков, крайният изход ще зависи от резултатите в щатите Аризона и Джорджия, където е сигурно, че на 6 декември ще има втори тур, тъй като нито един от двамата претенденти не е достигнал 50%. От това ще зависи коя от двете партии ще има с един сенатор преднина. При хипотеза, която не е особено вероятна, Аризона може да бъде спечелена от републиканците и тогава мнозинството се решава независимо от случващото се в Джорджия.
"Иначе на щатско ниво се запазва доминацията на Републиканската партия, която в по-голямята част от САЩ държи изпълнителната власт - 28 щата, а сега ще има и един повече или по-малко. Демократите остават с 22-ма. Същото се отнася и за тези, които са изцяло червени.
Има тенденция надясно, което означава, че по отношение на Федералния конгрес, ще бъде внесен баланс или сериозна спирачка на ляволибералните екстремизми, в които напоследък изпада Демократическата партия. А това ще бъде и спирачка за програмата на Джо Байдън. С мнозинство дори само в едната камара, републиканците ще сложат край на тази програма и без тяхно съгласие няма да може да мине нито една сериозна голяма политика".
Междинните избори са индикация за променените настроения. Около 70% от американските избиратели не харесват Джо Байдън и не са доволни от поетия от него курс в държавата. Ако републиканците получат мнозинство в едната или и в двете камари, това ще означава край на т.н "климатична" политика, която водят демократите - орязването на редица разходи, които са изключително дискусионни, ще означава и стоп на т.н.джендър-идеология, която демократите се опитват по всякакъв начин да прокарват през федералното законодателство. Ще означава и изостряне на отношенията между Конгреса и Белия дом, особено по темата за Украйна. Това което се чува у нас, че щом републиканците вземат властта, те ще прекратят помощта, не е вярно. Военната и икономическата помощ ще продължат както и досега и ще бъдат в резултат на двупартийни решения."
В областта на законодателната власт и влиянието й върху икономиката, може да се говори през бюджета и данъчното законодателство. Там ще се направят мерки за охлабване на инфлационната спирала, известно понижаване на данъците и орязване на бюрократичните разходи.
"Не бива да се пропуска голямата тема в САЩ за газо- и нефтодобива, шистовата газ, които бяха стигнали своя разцвет по времето на Тръмп, а Джо Байдън буквално от първия си ден ги ликвидира и цените скочиха. Затова републиканците готвят пакети със законодателни мерки"
Междинните избори няма как да се отразят върху политиката в България, освен като известно снишаване на част от външнополитическите ни фактори, които едностранчиво обвързват действията си с администрарцията на Джо Байдън. Промяната като ефект у нас можем да почувстваме едва след президентските избори през 2024 година.
Интервюто - звуковия файл:
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..