Отговорът за успех на някакъв кабинет като че ли в дадения момент е "НЕ". Почти няма вариант в рамките на това НС да имаме редовно правителство - коментира ситуацията проф. Росен Стоянов от НБУ.
Ясно е, че става дума за политически фрази, задължитени в случя, но изпразнени от съдържание. Партиите просто отчитат формално някаква среща и толкова. Явно опасността от това да управляваш страната в сегашната ситуация е най-плашеща за политиците, смята експертът по обществени комуникации.
Някои пък третират варианта от продължаващо президентско управление, чрез служебното правителство, като опасност. Всъщност, именно те, несвършвайки своята работа, принуждават президента да прилага тези конституционни вече свои задължения.
Едно е ясно – отсега трябва да се строят мостовете за бъдещото, след поредните избори, управление. Съвсем прагматично да се започне с подаването на коректна информация между политическите формации.
За съжаление, и следващите избори няма да променят сегашното статукво. Може да има малко преразпределение на процентите, но се очертават почти същите субекти и в бъдещия парламент.
Не е невероятен вариант те просто да „тупкат топката“ дочаквайки изборите „две в едно“.
Има и подводен камък – едно слабо правителство става заложник на опасността по всяко време да го свалят. Това са едни своеобразни „плаващи пясъци“.
Логично би било най-накрая да се осъзнае от президента и той да си обърне навика който си е създал, а именно,че даването на третия мандат отново на БСП ще доведе до две негативни последици. Първо – това ще е тотален срив на тази партия и дори изчезването и от следващия парламент и второто – има категорична заявка, че никой няма да се коалира с тях така че да има резултатност. Това пък ще се отрази на неговия избор, като грешен.
Така че, даването на мандата на ДБ се очертава като все по-реално.
Ако го насочи към Български възход, има опасност държавният глава да бъде с основание обвинен в политическо инженерство – с оглед лидера на тази партия (ген. Стефан Янев). Именно тази им близост може би ще предпази президента от този ход, за да избегне тези обвинения.
А призивите за промяна на политическия модел в страната, идващи дори от самите партии, нямат голямо основание. За целта се иска пълно насищане на общественото пространство, а обществени нагласи. Такива засега, поне засечени от социологията – няма.
Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така управителят на "Напоителни системи" - клон Марица Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..
Все повече се трупат основания за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..