Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все по-вероятно става ДБ да получи третия мандат

Дали третият опит има повече шансове от първите два за съставяне на кабинет и по-сговорчиви ли са партиите в момента или по-скоро изчисляват загубите си при провал?

Отговорът за успех на някакъв кабинет като че ли в дадения момент е "НЕ".  Почти няма вариант в рамките на това НС да имаме редовно правителство - коментира ситуацията проф. Росен Стоянов от НБУ. 

Ясно е, че става дума за политически фрази, задължитени в случя, но изпразнени от съдържание. Партиите просто отчитат формално някаква среща и толкова. Явно опасността от това да управляваш страната в сегашната ситуация е най-плашеща за политиците, смята експертът по обществени комуникации. 

Някои пък третират варианта от продължаващо президентско управление, чрез служебното правителство, като опасност. Всъщност, именно те, несвършвайки своята работа, принуждават президента да прилага тези конституционни вече свои задължения.

Едно е ясно – отсега трябва да се строят мостовете за бъдещото, след поредните избори, управление. Съвсем прагматично да се започне с подаването на коректна информация между политическите формации.

За съжаление, и следващите избори няма да променят сегашното статукво. Може да има малко преразпределение на процентите, но се очертават почти същите субекти и в бъдещия парламент.

Не е невероятен вариант те просто да „тупкат топката“ дочаквайки  изборите „две в едно“. 

Има и подводен камък – едно слабо правителство става заложник на опасността по всяко време да го свалят. Това са едни своеобразни „плаващи пясъци“.

Логично би било най-накрая да се осъзнае от президента и той да си обърне навика който си е създал,  а именно,че даването на третия мандат отново на БСП ще доведе до две негативни  последици. Първо – това ще е тотален срив на тази партия и дори изчезването и от следващия парламент и второто – има категорична заявка, че никой няма да се коалира с тях така че да има резултатност. Това пък ще се отрази на неговия избор, като грешен.

Така че, даването на мандата на ДБ се очертава като все по-реално.  

Ако го насочи към Български възход, има опасност държавният глава да бъде с основание обвинен в политическо инженерство – с оглед лидера на тази партия (ген. Стефан Янев). Именно тази им близост може би ще предпази президента от този ход, за да избегне тези обвинения.

А призивите за промяна на политическия модел в страната, идващи дори от самите партии, нямат голямо основание.  За целта се иска пълно насищане на общественото пространство, а обществени нагласи. Такива засега, поне засечени от социологията – няма. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24