Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството да рисуваш живи картини с бактерии

Бактерии, микроскопични гъби и дрожди стават бои за рисуване. Растежът им в хранителна среда създава живи картини. Платното е петриева паничка. Там те стават видими с просто око. Изкуството се нарича агар арт.  А у нас се провежда дори национален конкурс с творби, сътворени от микробиолози.  

Един от  участиците в тазгодишното му издание е Силвия Ветренска, която гостува в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив, след като се класира на второ място в с проекта си "Моторът на Ели". 

Тя е биолог по образование, работила е в няколко лаборатории. Занимавала се е с клинична микробиология, а сега - със санитарна.

 Работи в лабораторията за контрол на водите към здравната инспекция в Пазарджик. 

Завършила е средното си образование в паралека с изобразително изкуство, но любовтта към биологията надделява. Сега вече съчетава науката и изкуството. 

Микроорганизмите се изолират от необработени проби  и се нанасят върху хранителна среда със специална  бактериална игла. 

Картината се разкрива при температура от 22 градуса в продължение на около два дни. Трайността на тези картини обаче е много малка.

 В хладилник могат да се съхраният за месец-два. 

Със Силвия Ветренска разговаря Паолина Комсалова. 

Чуйте в прикачения звуков файл. 
По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12