Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панелните сгради у нас са по-устойчиви на земетръс

| обновено на 08.02.23 в 18:49
2
Снимка: Снимката е илюстративна

Над 11200 са вече жертвите на разрушителното земетресение в Турция и Сирия. Наблюдавахме ужасни кадри, как сгради се срутват като вафли.

Защо високи сгради падаха за секунди, а дебели стени се чупеха като вафли в Турция, заради което се стигна до толкова много жертви? При подобно мощно земетресение има ли шанс сградите у нас да останат цели?  

Въпросите задаваме на доц. д-р Радан Иванов, ръководител на катедра „Сеизмологично инженерство“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география.

Най-простият отговор е  - защото земтресението беше прекалено мощно. Но и при по-малък магнитут,  една сграда тръгне ли да пада, то тя си пада в краен случай - казва Радан Иванов. 

Какво е положението в България?

Все още тук са твърде малко сградите, проектирани  да издържат зетресение, по-голямо от 30% от  земното ускорение, и това е заложено само за строителството в последните трийсетина години. 

За сравнение – най-силното ускорение от сегашното земетресение  в Турция беше  два пъти G (земното ускорение), тоест около 7 пъти повече, отколкото сградите в България са нормално проектирани да устоят!

По-старите сгради, издигнати през 50-те и 60-те години  пък могат да устоят до най-много 20% от земното ускорение.

Панелните сгради са по-устойчиви при земтерсение, но при условие, че блокът поначало е построен качествено и после не са правени „вътрешни“ ремонти и произволни рекунструкции по него.

Може да се каже, че една добре проектирана и построена панелна сграда е доста устойчива на земетръс. Все пак има изследвания кои постройки от този тип как биха се държали  в такава ситуация.

При санирането - занапред е важно много внимателно да се обследва вида на самата сграда и също – къде се намира. Защото не всички  зони в страната са земетръсни.  И чак след това, въз основа този анализ, да се пристъпва към саниране.

Една сграда, проектирана през последните 10 години би трябвало да е доста устойчива на силен земетръс.

Ако обаче има желание да се построи сграда,  така проектирана че да устои на трус като последния в Турция – това вече в наши дни може да се направи. Но естествено  ще струва много скъпо.

Разликата между  тежките земетресения в Япония и Турция и пораженията  им върху сградите на двете места се крие именно във високото качество на проектирането и изпълнението в Япония. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в Пловдив

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59