Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институциите да си партнират повече с производителите

Изключително тревожна тенденция е повишаването на цените на хранителните продукти

Защо продължават да поскъпват храните и доколко ефективен е механизмът на държавата за контрол на цените? В програма "Ден след ден" анализ на проф. Татяна Хубенова, председател на Съюза на икономистите в България.

Институциите започнаха проверки в страната за цените на хранителните продукти.

Проф. Хубенова каза: "Тези рутинни проверки се много желани от обществото, точно за да се откроят пазарните недъзи. Нагласите са проверките да дадат резултати за изводи и политики, които да се борят с по-добра организация за конкуренция на пазарите, както и да се търси къде е огнището на инфлацията."

"Обществото ни днес е консуматор на негативни резултати от картелни споразумения. Потребителят не е защитен, защото например, поне три дни преди изтичане на срока на годност, трябва стоките да се отделят на определено място", посочи проф. Хубенова.

Надценките на търговците: Знае се тази практика, но у нас няма регулаторен механизъм. Най-тревожно е буквалното сравнение с развитите пазари, където тези въпроси са регулирани.

"Какво се случва с българския производител, защото неговата цена е неконкурентно способна с другите цени на внос", попита икономистът.  По думите й анализите сочат, че в стоките са заложени инфлационните очаквания. Презастраховайки се търговците притискат производителя и не може напр. изкупната цена на млякото да е толкова ниска и да отива при толкова висока цена в магазина. 

Регулацията у нас: Регулиране на цените не значи администриране на цените. Трябва да има договорен процес между асоциациите на производителите и държавните институции.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Огнян Димов

Тревожностите се засилват през последните десет години

В Деня на психичното здраве в програма "Ден след ден" говорим за тревожността с психоаналитика и психотерапевт д-р Огнян Димов . Той е член на Европейската асоциация на психоаналитиците, автор на две книги.  Д-р Димов каза, че тревогите на делника са най-често за илюзорни и замаскирани ситуации, провокирани от битовата част на ежедневието ни...

обновено на 10.10.24 в 16:44

Някои автобусни линии в Пловдив почти ги няма

Няма никаква опасност Пловдив да остане без градски транспорт. Всичко е под контрол.  Гражданите няма да усетят тези наши маневри тук . Това заяви пред Радио Пловдив заместник-кметът по обществения ред  Ангел Славов , който отговаря и за транспорта. Коментирайки решението на  Община Пловдив да прекрати договора си с превозвачите от..

публикувано на 10.10.24 в 16:15

Продуктите от микроферми трябва по- лесно да стигат до пазара

Работна кръгла маса на тема „Предизвикателства пред семейното фермерство и развитието на селските райони в България ” ще се състои днес в Пловдив.  В Аграрния университет фондация „Земята - източник на доходи“ - Пловдив, организира дискусия за състоянието на дребния бизнес в селските райони. Осбсъждат се и възможности за неговата подкрепа, както..

публикувано на 10.10.24 в 11:49

Раздутите разходи ще доведат държавата до фалит

Прогнозата, че така както се кани да харчи, държавата върви към фалит,  е на социолога Кънчо Стойчев, който е и зам.- председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Работодателската организация апелира към повече фискална дисциплина и се обяви срещу увеличаване на заплатите в публичния сектор и пенсиите. Според Кънчо Стойчев..

публикувано на 10.10.24 в 10:35

Зависимостите се увеличават, има пациенти с двойни диагнози

10 октомври е Световен ден на психичното здраве. Стигмата и предразсъдъците към психичните разстройства са сред основните проблеми в психиатрията.  750 пациенти с психични разстройства се лекуват в Клиниката по психиатрия към УМБАЛ „Свети Георги“. Там работи доц. д-р Севдалина Кандиларова, която преподава на студентите по психиатрия и..

публикувано на 10.10.24 в 10:09