Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Субсидиевъдството пречи на земеделието да се развива

Слави Трифонов, който е зеленчукопроизводител от 25 години е скептичен към обещанието на служебното правителство, че ще настоява за изравняване на субсидиите, които получават българските и европейските фермери. 

Пред Радио Пловдив той обясни, че в ЕС има практики, които ги се спазват при разпределяне на субсидиите. "Това се извършва в резултат от потребностите, които трябва да се спазват, конкурентноспособността, състоянието на земеделието, което ще се подпомага. Ние имаме тенденция на спад на производство на плодове и зеленчуци, което предполага по- малки субсидии", обясни той. 

Според Трифонов проблемът не е само в субсидирането, а в условията, при които работи даден бранш. Той даде пример с негова колежка, която за да не плаща високите разходи за ток е продала хубавите си ябълки за 20 стотинки, докато супермаркетите са пълни с вносни ябълки. Той не може да си обясни защо големите вериги не искат да продават нейните ябълки, въпреки че тя разполага с големи количества. Фермерът добави, че делът на вносната продукция у нас е много над 85%.

Един от вариантите за запазването на родното производство е развитието на Градските пазари, които поради липската на българска стока поизчезнаха, смята Слави Трифонов. Друг приоритет на държавата трябва да е подпомагане на експорта на българските плодове и зеленчуци, но "усилията към момента са нула". 

Производителят смята, че в  бранша между една - трета и една - четвърт са на мнение, че трябва да спрат субсидиите за сектора. "Така браншът ще се оправи. В момента субсидиевъдството е пълен приоритет в земеделието", каза той. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21