Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Субсидиевъдството пречи на земеделието да се развива

Слави Трифонов, който е зеленчукопроизводител от 25 години е скептичен към обещанието на служебното правителство, че ще настоява за изравняване на субсидиите, които получават българските и европейските фермери. 

Пред Радио Пловдив той обясни, че в ЕС има практики, които ги се спазват при разпределяне на субсидиите. "Това се извършва в резултат от потребностите, които трябва да се спазват, конкурентноспособността, състоянието на земеделието, което ще се подпомага. Ние имаме тенденция на спад на производство на плодове и зеленчуци, което предполага по- малки субсидии", обясни той. 

Според Трифонов проблемът не е само в субсидирането, а в условията, при които работи даден бранш. Той даде пример с негова колежка, която за да не плаща високите разходи за ток е продала хубавите си ябълки за 20 стотинки, докато супермаркетите са пълни с вносни ябълки. Той не може да си обясни защо големите вериги не искат да продават нейните ябълки, въпреки че тя разполага с големи количества. Фермерът добави, че делът на вносната продукция у нас е много над 85%.

Един от вариантите за запазването на родното производство е развитието на Градските пазари, които поради липската на българска стока поизчезнаха, смята Слави Трифонов. Друг приоритет на държавата трябва да е подпомагане на експорта на българските плодове и зеленчуци, но "усилията към момента са нула". 

Производителят смята, че в  бранша между една - трета и една - четвърт са на мнение, че трябва да спрат субсидиите за сектора. "Така браншът ще се оправи. В момента субсидиевъдството е пълен приоритет в земеделието", каза той. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34