За предложението на служебния министър Росица Велкова в бюджет 2023 да бъде заложено намалената ставка ДДС за ресторантите и заведенията да бъде върната на 20% и последвалото недоволство на бранша говорим с Златко Златанов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите във Велинград.
Питаме го как това ще се отрази на бизнеса и ще доведе ли до поскъпване на предлаганата храна в заведенията?
Златанов каза в интервю за програма "Точно днес": "Тази мярка беше въведена като кризисна за стабилизиране на бранша по време на Ковид-19. Тогава две години бяхме под санитарния минимум и не можехме да касираме печалби. По това време и персоналът ни избяга в други икономически сфери. След това видяхме каква разликата между 20% и 9%. Разликата е огромна за нас, защото по този начин ние можем да стабилизираме положението си относно персонала. Текучеството на персонала може да го запазим само с по-високи заплати. Нашият продукт е специфичен и специализиран, не всеки ходи на ресторант."
"Ако се случи така, както предлага служебното правителство - да върнат 20% ставка ДДС за нашия бранш, то ще стане така, както беше преди известно време. Повече от половината от сектора беше в сивия сектор. Сега сме изправени отново пред същата ситуация", каза Златанов.
Според хотелиера сега няма заведения в сивия сектор, сега всичко е на светло.
Водачът на електрическа тротинетка вече е длъжен да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и превозното средство да е регистрирано. Това са само две от измененията в Закона за движение по пътищата, приети преди дни. Според законодателя с наредба на общинските съвети ще се определят и условията и редът за регистрация на електрически..
Ако държавата не помага на доброволните формирования, поне да не ги спъва да си вършат работата, каза Красимир Каракашев от Доброволното формирование „Национален отряд за реакция при бедствия – НОРБ“ – Пловдив, което търси нови попълнения. Поводът за коментара му са редицата административни дейности и регламенти, които пречат на изпълнението на..
Кардиологът д-р Динко Господинов от Отделението по кардиохирургия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив стана първият и единствен към момента носител на европейски сертификат по кардиология в града и региона. Ввисокото отличие – European Examination in Core Cardiology Certificate – представлява признание за високо ниво на професионална..
Търсят ментори за талантливи деца в неравностойно положение. Сред даровитите младежи са и такива от Пловдив, Пазарджик и Брацигово, които са лишени от родителска грижа или живеят в рискова среда. Инициативата е част от програмата "Скритите таланти на България" и цели да осигури шанс за професионална реализация на талантливите подрастващи. Включва..
След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..