Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Големите субсидии към бизнеса повишиха инфлацията

Не е ясно как се изчислява свръхпечалбата на дружествата, защото и в законите ни не е посочено

В програма "Точно днес" интервю по темата с финансите на държавата и защо дойде предложението за 33% данък свръхпечалба, както и възможностите на бюджет 2023 и предложенията на МФ. Важното коментираме с икономиста Агоп Каспарян.

Агоп Каспарян каза по повод данък свръхпечалба: "Тези финансови корекции, които сега се искат от бизнеса се наследяват от времето на Ковид, всички минахме през тази фаза, не само у нас но и по света. У нас започнаха да се наливат солидни помощи към бизнеса, преди всичко енергийни субсидии, които изиграха лоша шега на инфлацията в България и те не спират. Най-лошото е високата инфлацията, която няма причини да е на толкова завишени нива, защото енергоносителите са на нива като тези през 2021 г. Бизнесът отдавна се адаптира и вече прехвърли повишените цени в стоките и услугите и няма основание за такива ценови нива. 

"Държавата наля едни пари към бизнеса, и то към дружества, които са на печалба дори в кризата, даде им допълнително пари, и днес се опитваме да им се наложим данък свръхпечалба. Какъв е процентът на свръхпечалба, кой ще я изчисли и в кой сектор ще се наложи тя?", попита Агоп Каспарян. По думите му тази мярка е тотално популистка. 

"В последно време  всичко, което се случва и предлага от служебния кабинет, води до полемики. Най-простото и лесно нещо, което може да се случи е, че имаме 13 милиарда лева, помощ за бизнеса за енергийни помощи. Тези помощи могат да се спрат само с решение на министерски съвет, но това е негатив за служебния кабинет, и няма да се случи", посочи Агоп Каспарян. По думите му след изборите също няма да има радикални промени. 

Бюджетният дефицит и прага от 3%: "Радва ме се, че се върна този дебат, защото тези безумни нива от 6,5% в бюджета са абсурдни. Лошата новина стана заради енергийните субсидии и свръх разточителството в момента."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52