Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живото наследство на Росица Чуканова



Настоятелството на НЧ "Алеко Константинов- 1954" и Колектив за българска шевица и народни занаяти „Росица Чуканова“ – 1968 г. канят всички на 22.03.2023 г. от 11 часа в галерията на читалището, където ще се състои честването на юбилеите в памет на големия български художник,  и ще се случи и официалното представяне на книгата „Извезани следи“- събрала историята на Колектива, живота на неговата създателка-Янка Арсова и патрона му- Росица Чуканова. Създателката на Колектива и членовете му са изследователи, изпълнители и ревностни пазители на традициите на българската шевица. Творили са продължават да творят и да намират нейното приложение в съвременното облекло и бит и са оставят трайни следи.

В пана и три стъклени витрини всички посетители ще могат да видят сведения и уникални документи за живота на Росица Чуканова – снимки от писмата до Вълко Червенков, речта на Хр. Вакарелски при откриване на последната изложба на Росица Чуканова, покана до Владимир Димитров- Майстора, снимки на царското семейство с изработени от Р. Чуканова облекла, предмети, изработени от колектива от албумите на Росица Чуканова; всички издадени нейни книгите. Визложбата специалното мястоса уникални творби от Росица Чуканова, изработени през 60-годишния й творчески път, показвани за първи път. Част от предметите са върнати в България от Швейцария от г-жа Галина Ангелова Майер.Ще бъдат представи и паназа живота на Янка Арсова, както и изделия с шевици проектирани и консултирани от нея.

Събитието е насочено към широката общественост: етнографи, моделиери, дизайнери, любители на българската шевица, майстори на народните занаяти, деца, подрастващи и ученици в училищата занимаващи се с облекло и приложни изкуства. 

Гости на откриването ще бъдат: проф. д-р Жоржета Назърска и доц. д-р Нина Дебрюне от  УНИБИТ- София, д-р Маргарет  Поппетрова- старши експерт, Отдел „ Използване на архивни фондове“ и Милена Милчева- главен експерт от отдел „Използване на архивните фондове” към Дирекция „Централен държавен архив”, представители на Етнографски музей- Пловдив, гости от Камарата на занаятите, представители от ПГО „Ана Май“, НХГ „Цанко Лавренов“, НГСКЕИ, АМТИИ, членове на Колектива и др. 

Повече за събитието днес в ефира на Радио Пловдив и в предаването "Вход свободен" ни разказа един от авторите на книгата "Извезани следи" инж. Мария Ангелова. 

Разговорът ни с нея е достъпен в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Станка Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Предстои реставрация на "Геновата" къща в Пазарджик

Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора.  Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..

публикувано на 12.11.24 в 15:20

Диана Папазова представя „Вибрации“ в галерия "PIESA"

Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..

обновено на 12.11.24 в 12:12

Димитър Рашков с "Доказано" в галерия "Възраждане"

„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния  парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..

обновено на 12.11.24 в 08:08

Изложба "5,6,7" в галерия "Капана"

Десет изявени художници, свързани с Пловдив, участват в изложбата „5,6,7“, която събира юбиляри в съвместна експозиция в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия. Куратор на изложбата, която се осъществява под егидата на Дружеството на пловдивските художници и се финансира от Община Пловдив, е художникът Костадин Отонов. Сред..

публикувано на 12.11.24 в 07:54

Разговор за "Непознатият поет Трифон Кунев"

Среща разговор с д-р Петър Величков за „Непознатият поет Трифон Кунев“ представят издателство „Библиотека България“, Литературен салон "Spirit&Spirit"  и клуб „Петното на Роршах“. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той хвърля светлина върху интересната личност на големия български поет и общественик, разчитайки писмата му до неговата любима  -..

публикувано на 12.11.24 в 07:40