Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сайтът за цените се прави не за да проработи, а за да се покаже


Сайтът, който следи движените на цените на основни хранителни продукти, е ефективен за тези, които са го създали, коментира пред Радио Пловдив Димитър Събев от Института за икономически изследвания на БАН.

"Трудно е да си представя, че един сайт може да има антиинфлационен ефект. Политиците усещат недоволството на хората и се опитват да отчетат някаква дейност", каза той пред Радио Пловдив. 

Според него и в други европейски държави се предприемат мерки в защита на потребителите и местните производители, но те нямат команден характер. "Там има диалог с търговци, прекупвачи, че трябва да поемат част от отговорността. При нас се отчита дейност през гласоподавателите", подчерта икономистът и добави, че дълго време у нас е насаждана философията, че държавата е лош стопанин. 

Ние искаме да станем членове на Еврозоната, но ако у нас ценовите нива са по- ниски от средните в еврозоната, тогава у нас ще настъпи икономическо цунами. Затова трябва малко да  да изпреварваме темповете на Западна Европа и като доходи ,и като цени, за да приемем еврото, посочи Събев. 

"Големите вериги държат 30- 40 процента  от българската търговия, те по презумпция целят да получават печалба от нас.  Забрана и наказание не са нужни. Трябва да се работи дългосрочно с тях. Да се вземат мерки да продават повече българска продукция. Това е моето послание.  Епохата на пазарната команда приключи, има и други лостове, те също са ефективни, но те изискват повече време и компетентност", коментира още той.

По думите му у нас липсва държавно планиране как да  се помогне на производителите и на потребителите, а там където го има се  прави не за да проработи, а за да се покаже . "Това не е дефект на пазарната икономика, а на манталитета ни. Политиците са в голям дълг към българите и икономиката", каза икономистът и препоръча правителството  да насърчи продукцията на малките производители да стигнат до големите градове и големите вериги.  Това е разликата между командната и ефективната мярка.

Събев очаква след Великден цените на храните да паднат заради сезонния фактор. Според него не трябва да се радваме и на твърде ниските цени, защото те вещаят безработица и са признак на рецесия. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21