Сайтът, който следи движените на цените на основни хранителни продукти, е ефективен за тези, които са го създали, коментира пред Радио Пловдив Димитър Събев от Института за икономически изследвания на БАН.
"Трудно е да си представя, че един сайт може да има антиинфлационен ефект. Политиците усещат недоволството на хората и се опитват да отчетат някаква дейност", каза той пред Радио Пловдив.
Според него и в други европейски държави се предприемат мерки в защита на потребителите и местните производители, но те нямат команден характер. "Там има диалог с търговци, прекупвачи, че трябва да поемат част от отговорността. При нас се отчита дейност през гласоподавателите", подчерта икономистът и добави, че дълго време у нас е насаждана философията, че държавата е лош стопанин.
Ние искаме да станем членове на Еврозоната, но ако у нас ценовите нива са по- ниски от средните в еврозоната, тогава у нас ще настъпи икономическо цунами. Затова трябва малко да да изпреварваме темповете на Западна Европа и като доходи ,и като цени, за да приемем еврото, посочи Събев.
"Големите вериги държат 30- 40 процента от българската търговия, те по презумпция целят да получават печалба от нас. Забрана и наказание не са нужни. Трябва да се работи дългосрочно с тях. Да се вземат мерки да продават повече българска продукция. Това е моето послание. Епохата на пазарната команда приключи, има и други лостове, те също са ефективни, но те изискват повече време и компетентност", коментира още той.
По думите му у нас липсва държавно планиране как да се помогне на производителите и на потребителите, а там където го има се прави не за да проработи, а за да се покаже . "Това не е дефект на пазарната икономика, а на манталитета ни. Политиците са в голям дълг към българите и икономиката", каза икономистът и препоръча правителството да насърчи продукцията на малките производители да стигнат до големите градове и големите вериги. Това е разликата между командната и ефективната мярка.
Събев очаква след Великден цените на храните да паднат заради сезонния фактор. Според него не трябва да се радваме и на твърде ниските цени, защото те вещаят безработица и са признак на рецесия.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..