Ново медицинско проучване свързано с пост-KОВИД и Синдрома на хроничната умора започва в страната. То се организира от Медицински университет - Пловдив с участието на отдел „Имунология“ на .Националния център по заразни и паразитни болести. Основната цел на проекта е да се проучат комплекс от биомаркери (лабораторни показатели), свързани с изясняване на причините на пост-КОВИД и синдрома на хроничната умора и тяхната диагностика и мониториране.
Това ще спомогне да се развият медицинските знания за тези заболявания и да се подобри тяхната диагностика и мониторинг на лечението, разказа за програма "Точно днес" проф. д-р Христо Тасков от катедрата по микробиология и имунология в Медицинския университет в Пловдив.
Целта на екипа от различни специалисти е да се намерят нови възможности за диагностициране и проследяване на горните състояния и връзката между тях след пандемията. В проучването ще бъдат включени лица имащи симптоми на пост-ковид или синдрома на хронична умора. Подборът на участниците ще е на случаен принцип, като ще бъдат включени мъже и жени на възраст между 18 и 65години. В проучването ще бъдат включени 100 лица с пост-КОВИД и 100 лица със Синдрома на хроничната умора. От проучването ще бъдат изключени бременни жени, кърмачки и лица с имунен дефицит, диабет, системни автоимунни и алергични заболявания, нервно-дегенеративни и психични заболявания и др.
Пост-COVID се проявява със следните най-чести симптоми, продължаващи повече от 4 месеца: силна умора, възпрепятстване за участие в ежедневни дейности, белодробни и сърдечни симптоми (затруднено дишане, суха кашлица и др.), неврологични симптоми (затруднено мислене или концентрация, понякога наричано „мозъчна мъгла“, главоболие, проблеми със съня, депресия или тревожност и др.); храносмилателни симптоми (диария, стомашни болки и др.)
Синдромът на хроничната умора се проявява със следните основни симптоми, продължаващи повече от 6 месеца: силна умора, възпрепятстване за участие в ежедневни дейности, неразположение след физически, умствени или емоционални усилия, некачествен сън.
Интервюто с проф. Христо Тасков е в прикачения звуков файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..