Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическият елит трябва да поумнее, а народът да мисли

Проф. Николай Витанов, математик и физик, който се занимава с математическа социална динамика, коментира резултатите от последните избори и вариантите за съставявене на превителство.

По думите му три са ключовите партии в 49- тото НС – ГЕРБ, ДПС и Възраждане.

ГЕРБ може да направи политическо правителство с ПП - ДБ, което ще стане трудно,  следващият вариант е ГЕРБ с част от коалицията, а третията е с БСП и ИТН.

Ако пък се прави експертното правителство, то ще е без ПП -ДБ, и там ще се търсят експерти, подкрепени от ДПС и БСП.

Ключът е в БСП, смята професорът, и трябва да бъде ухажвана.

Бойко Борисов има доста варианти пред себе си, смята математикът. Той ги е заложил и вероятно е изчислил възможността да направи правителство с част от политическите партии.

Проблемъте от другата страна, откъдето много яростно атакуваха ГЕРБ, в този смисъл за тях е проблемът да го обяснят на избирателите си.

Николай Витанов обясни смисълът на демокрацията така: властта се взима от ръцете на народа, за да се даде за четири години на партиите. После партиите пак питат хората. Ако партиите са умели не ги питат често, ако са неумели го питат през три- четири месеца.

Според Николай Витанов кризите са в главите на хората. На база на количиството и качеството на избраните депутати хората не трябва да имат големи очаквания. Той смята, че ако се изключат чувствата и се гледат интересите – има оптимизъм, въпреки че сме южна страна и тук чувствата винаги са силни.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Чепеларе започва фестивалът EX ANTE

От днес до неделя в Градския парк на Чепеларе ще се проведе фестивалът EX ANTE. Инициатор е Георги Стоев , автор и водещ на подкаста за икономическо мислене EX ANTE по Радио Пловдив. Той съобщи, че ще очаква в трите дни приятели и последователи на подкаста за среща на живо с него и всички, които са участвали в създаването на трите сезона..

публикувано на 15.08.25 в 08:31

Безработицата в Пловдив при младите до 29 години се покачва

Как се движи младежката безработица в средата на лятото ?  В Пловдив експертите отразяват леко покачване на процента безработни, а в региона има спад. За новите програми финансирани от ОП "Развитие на човешките ресурси" и мерките на МТСП - научваме от  директорите на  Бюрата по труда в Пловдив  и в  община Марица   -  Иванка Власева  и..

публикувано на 15.08.25 в 07:05

Стотици поклонници в Бачковския манастир за Голяма Богородица

В навечерието на празника Голяма Богородица - 15-и август, в Бачковския манастир пристигат стотици поклонници от страната и чужбина. Те се включват в службите за утрешния храмов празник на манастирската църква „Успение Богородично“, където се пази чудотворната икона „Св. Богородица – Елеуса“.  За нея е отредено специално място - вдясно от..

публикувано на 14.08.25 в 17:28

Устойчиво позитивен е трендът в нагласите на хората за еврото

Стабилизиране на подкрепата за присъединяване на България към еврозоната отчитат данните от третото национално представително проучване "Присъединяване на България към еврозоната", проследяващо тенденциите при нагласите на гражданите и бизнеса в България по темата към този юли.  При гражданите съотношението на положително спрямо отрицателно..

публикувано на 14.08.25 в 12:00

Потребителската кошница трябва да определя и линията на бедност

КНСБ настоява да се промени методиката на определяне на линията на бедност. Според Теодора Пачеджиева - икономически анализатор на синдиката, в  момента тази линия се определя на база на общата инфлация, която излиза със забавяне. Предложената за 2026 година линия на бедност е 764 лева, но по думите на анализатора тя не е актуална.  "Проблемът..

публикувано на 14.08.25 в 11:37