Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Което и да е правителството, то ще е лошото, защото пари няма

Светозар Гледачев
Снимка: https://arhiv.marica.bg

Каквото и да роди това НС, то няма де е хубаво. Финансовият анализатор Светозар Гледачев прави прогноза с продължението, че и да има привителство, и да няма правителство  това няма да е добре.

Според него хората не си дават сметка, че тези две години влошиха сериозно икономическата картина, а сметката все някога трябва да се плати.  В това безвремие се взимаха кредити от служебните правителство, продъниха бюджета, който над 20 години поддържа под 3% бюджетен дефицит и го вдигнаха до 9%, според  някои източници. 

Което и правителство да дойде на власт ще бъде лошото правителство, защото няма пари.

Тези, които бяха раздадени надуха инфлацията. Въпреки, че паднаха цените на горивата, тя върви нагоре, защото количеството пари в обръщение са много и доката не се изхарчи този изкуствено надут балон, тя няма да падне. Това значи, че няма да има увеличение на заплати и пенсии и нещо по- лошо, за да се постигне балансът трябва да се вдигне ДДС-то, там където е намалено или го въобще го няма. 

А нормализация може да се чака след година, година и половина, прогнозира Светозар Гледачев.

Политиците направиха това умишлено, за да продължи усвояването на милиарди от олигархичните кръгове, смята той. Но сметката винаги се плаща от обикновените хора. А те са тотално ментално объркани, казва анализаторът  и дава пример с подписали се за референдума против въвеждането на еврото, които имат сметки в евро.

ГЕРБ и ППДБ трябва де се споразумеят за базисни неща като влизането в еврозоната, даването на оръжия за Украйна, иначе другият вариант е ГЕРБ да бъде подкрепен от Възраждане, ДПС или нещо друго и да състави разточителен бюджет  и положението да влоши, смята Гледачев.

Но не е луд който яде баницата, а този който му я дава, цитира анализаторът. По думите му "баницата" не е малка. Той цитира ЕК, в чийто доклад се казва, че корупцията у нас "изяжда" 40 млрд. лева, а останалите 10 или 20 дори не ги вижда. 

Цялото интервю е в прокачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47