Семейството на Вътев има зърнопроизводство, производство на плодове и месопреработвателно предприятие, а преди години принудително ликвидира отглеждането на животни, защото е станало твърде неизгодно.
От зърнопроизводството се печели, от производтвото на плодове се губи, а преработката оцелява много трудно.
В момента в света има излишък на зърно в световен мащаб и цената пада, не е ясно какво се е случило, за да се стане това, но ако нашите зърнопроизводители бяха продали зърното си веднага след жътвата миналата година, сега нямаше да имат проблем с пълните складове и с непостигнатата по- висока цена за износ, каза Вътев. За разлика от зърното, с което традиционно българският пазар е презадоволен, има недостиг на всичко онова, което внасяме - плодове, зеленчуци, месо и мляко.
Това показва колко е небалансирано производството у нас и колко е изкривена цялата ни аграрна политика. Ако по няква причина се прекрати вноса им няма да можем да минем и на житната диета на Дънов, защото и за нея трябват ябълки и мед, казва Кирил Вътев.
Затова той призова за баланс на държавната политика, да се спре с егоизма и гледането само от собствената камбанария, за да се гарантира продоволствената сигурност от собствено производство и да има подпомагане за всички сектори.
Кирил Вътев е един от инициаторите за създаване на Българска аграрна камара, която да е партньор на големите европейски организации за земеделие. Но, по думите му, у нас браншът е разделен, една част от него и овладяна от партийни влияния и показателно в това отношение е опитът за изправарваща регистрация на такава камара от отцепили се производителски организациии.
Случаи пък като този с контрола на "Капитан Андреево" показват, че в България определени хора имат интерес да се внася, а не да се произвежда, което самоубийствено за нацията и за държавата.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..