Наградата „Питагор“ за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината беше връчена на доц. д-р Ангел Джамбов от катедра „Хигиена“ на Факултета по обществено здраве при МУ-Пловдив.Той е носител и на наградата Питагор за млад учен за 2019 година.
Д-р Джамбов е магистър по медицина. Научните му изследвания са свързани с действието на физическите и социалните фактори на градската и работната среда и влиянието им върху индивидуалното и колективното здраве сред различни популационни групи. Съавтор е на 8 глави в 3 книги и 2 учебника. В първо по рода си проучване в долината Ин (австрийските Алпи) по идея на д-р Джамбов е установено, че хората, чийто дом е заобиколен с повече растителност, имат значимо по-нисък риск от артериална хипертония или хипотония.
В работите на д-р Джамбов са изчислени социално-икономическите загуби (≈ 300 млн. евро) за България, дължащи се на случаите на миокарден инфаркт, разстройства на съня и психо-физиологичен стрес вследствие на експозицията на транспортен шум в жилищната среда. За своите научни проучвания и рабта в момента той разказа в програма "Точно днес". По думите му силният шум и замърсяването на възудуха мога да доведат до стрес и депресии и неусетно да окажат влияние върху здравето ни.
" Към момента изследваме - в няколко проекта с колеги от СУ и БАН, влиянието на замърсяването на въздуха точно върху сърдечно-съдовите заболявания, диабет и асмата при деца, като и в МУ в Пловдив започнахме два проекта, които комплексно ще разгледат влиянието както на тези вредни фактори на средата, така и на защитните фактори - като контакт с природата и др. в градската среда върху населението в голяма представителна извадка, но това проучване точно започва в момента", обясни доц. Джамбов.
Той допълни ,че у нас до 20% от преждевременната смъртност може да се свърже с атмосферното замърсяване.
"За Бълария, това което в скорошен доклад, съвместно с колеги от САЩ установихме е, че преждевременната смъртност от най-честите хронични заболявания - не само дихателни, но и сърдечно-съдови и диабет, между 10% - 20%, всъщност могат да се свържат с атмосферното замърсяване. Тоест в страната по консервативни изчисления около между 11 до 14 хиляди случая годишно са свързани със замърсяването на въздуха, което е много стряскащо. Обикновенно поведенческите рискови фактори или чисто медицинските като хипертония, тютюнопушене, нездравословно хранене са много силно свързани със смъртността, но замърсяването на въздуха се подрежда у нас се подрежда на 7 място като причина за преждевременна смъртност, което за фактор на околната среда е много стряскащо наистина", допълни ученият.
Според него шумовото замърсяване много често не представлява интерес у нас, но е също причина за заболявания и може да се нареди на второ място след замърсяването на въздуха като принос за преждвременната заболеваемост, защото шума действа като стресов фактор.
Целият разговор с доц. Джамбов е в прикачения звуков файл.
С наградата „Питагор“ за утвърден учене и проф. д-р Виктория Сарафян от Медицински университет – Пловдив.Тя е изявен учен, изследовател и дългогодишен и уважаван преподавател в Медицински университет – Пловдив. Ръководител е на Катедра „Медицинска биология“ и на Направление „Молекулна и регенеративна медицина“ към Научноизследователския институт към същия университет.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..