Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чуждите компании инвестират повече в дигитални умения

Вече навлиза Индустрия 5.0, изкуственият интелект ще променя професии

Томчо Томов - ръководител на Националния център за оценка на компетенциите, БСК.
Снимка: БСК

Все повече работодатели търсят служители с добри дигитални умения. В същото време обаче, повече от една трета от заетите имат само базови познания за работа с компютър. След като проблемът е описан, какви решения се предлагат - това питаме Томчо Томов от Българската стопанска камара. Той ръководи Националния център за оценка на компетенциите в камарата. 

Томов каза: "Има няколко нива според европейската рамка на компетентност за дигитална компетентност. Повечето фирми, които сме изследвали по отношение на ключовите позиции искат високо специално ниво, или напреднало ниво на дигитални умения."

Отпуснати са средства за преквалификация на работещите, има ли интерес да са образоват служителите?

Действително има много възможности, отпускат се средства от програмата за икономически растеж на България, това са около 1 милиард лева за обучение и за развитие на дигитални умения. Наблюденията са ни, че ръководствата на самите предприятия, са тези които трябва да мотивират своите служители, но  съществуват много проблеми. 60% от фирмите са на умерено ниско ниво на дигитализация, от тези 16 сектора, които сме изследвали. Много малка част, 16% от тях имат дългосрочни програми. Нещо повече, 84% от тези служители твърдят, че техните ръководства имат други по-важни проблеми от дигитализацията. Очертава се значително разслоение сред предприятията, според собствеността, тези с чуждо участие у нас се развиват много повече в посока дигитални умения. Разлика има и в регионалното местоположение на фирмите в страната и дигитализацията им. 

Томов каза: "Днес особено в туризма, множество процеси в маркетинга и обслужването на клиенти, при тях всичко вече е дигитализирано. Въпросът е, че самите предприятия трябва да преценят рисковете и ефектите, с какво дигиталните технологии ще помогне за конкурентоспособността на предприятието." 

"Днес наблюдаваме модели на менторство насочено от млади хора към по-възрастни", допълни Томов. По думите му изкуственият интелект и навлизането му ще се отрази силно на белите якички, на средната класа, които считат, че притежават много умения. 

"Много професии ще бъдат променени, изкуственият интелект не е заплаха на професиите, той не съкращава работни места, хората стават по-ефективни, но всяка технологична революция създава нови професии", каза Томчо Томов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12