Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тепетата намаляват силата на земетръса с няколко степени

България може да очаква нови земетресения

Проф. Бойко Рангелов
Снимка: Мария Петрова

24 часа след земетресението с магнитуд от 4.8 по Рихтер до Пловдив - говорим с геофизика проф. Бойко Рангелов. От него търсим отговори на въпросите, които възникват след първоначалната паника и отслабването на поредица от трусове. 

Възможно ли е да получаваме превантивна информация за земните трусове, след като вчера смартфоните ни информираха какво се случва на момента, и има ли надеждна система за ранно предупреждение от земетресения? 

Проф. Рангелов каза: "Земетресението до Пловдив е нормално, нищо необичайно за тази зона, в този район има над 20 земетресения от 1995 г. до днес, с магнитуд над 3,5."

По повод на съобщенията на телефоните: Това предизвика интерес, защото не се е случвало до днес. Тези системи за ранно предупреждение се задействат в момента, в който става труса. По тази тема работим в последните 10 години с колеги, това е една от последните моди в геофизиката, свързана със сеизмологията. Важното е да се знае, че тази система се задейства в момента на труса, когато стават вторичните вълни, които са по-силни и вибрират, между тях и първичните, има няколко секунди. Точно в тези секунди люлеенето се усилва. Известия от вчера са на системата от Гугъл и се разпращат само на телефони с Андроид. Тя се базира от първите сеизмографи, които са ситуирани да епицентъра на труса.

Ние работим по нова система, която ще е за времето на вълните и разстоянието, което изминават със съответната скорост. Другата система на Гражданска защита е по-сложна, и тя се занимава със земетресения, свлачища, наводнения и други бедствия, тя скоро ще бъде пусната.

Прогнозиране на земетресенията: Природата познава изключения. Подобен трус предхождаше с два дни трусовете в Турция. При нас подобни геодинамични условия не съществуват. Рано или късно България също ще бъде разтърсена от земетресения.

Пловдив и тепетета при земетресения: Правихме изследване за силата на земетръсите. Тепетата намаляват ефекта от сеизмичните вибрации, приблизително 1-2 степени по Европейската макросеизмична скала, докато ниските участъци до река Марица - усилват това влияние с толкова. Сградите на тепетата са два пъти по-устойчиви от тези до Марица.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивските седмокласници с по-добри резултати по математика тази година

По математика резултатите на седмокласниците са най-високите спрямо предишните пет години и ни отреждат 5-то място в класацията, което е с една позиция нагоре, съобщи Иванка Киркова, началник на РУО Пловдив. Тя допълни, че по БЕЛ регион Пловдив отстъпва с две позиции в класацията и е на 8-мо място спрямо предходната година. Тази година учениците..

обновено на 02.07.24 в 12:27

В ДПС има самоуправство, авторитаризъм, заплахи и страх

С декларации в подкрепа на депутата от ДПС Рамадан Аталай, от когото областният съвет на партията в Пловдив свали доверието си заради незадоволителните резултати от изборите, излязоха местните организации в Асеновград, Кричим, Куклен и Първомай. Във фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган" декларации с искане за намесата на почетния председател..

публикувано на 02.07.24 в 11:50

Продължете образованието си в ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив

ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив, обявява прием за учебната 2024/2025г. Гимназията има водеща роля в професионалното обучение и успешно внедрява дуалната система на обучение.Училището получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Целите, които се поставят - да се..

публикувано на 02.07.24 в 11:48
Любомир Стефанов

Кабинет с премиер Росен Желязков е амбициозна заявка

Като свръхамбициозна заявка определи политологът Любомир Стефанов проектокабинета с премиер Росен Желязков предвид ситуацията, при която ще им правителство на малцинството. В програма "Точно днес" на Радио Пловдив той посочи, че на този етап няма опит с работеща коалиционна  и политическа култура и тази заявка е твърде оптимистична.  "Но пък кой..

публикувано на 02.07.24 в 10:24
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14