Люба Йорданова от "Заедно в час" коментира в програма "Ден след ден" резултатите от матурите и нивото на грамотност в училище.
Знаете PISA, която е един от най-популяните тестове на световно ниво показва, че близо половината от българските 15 годишни ученици са функционално неграмчотни. Това означава, че могат да четат обаче не могат да разберат смисъла на това, което четат. Не могат да направят взаимовръзки, не могат да разберат как се взима лекарство, ако прочетат листовката и това е много тревожно. За съжаление и резултатите, които бяха изнесени след задължителната матура след 12 клас показаха, че и националните изпити показват доста тревожни резултати. 3,93 е средната оценка на учениците тази година. Да, тя е сходна от миналата обаче, е най-ниската за последните поне 5 години, коментира Йорданова
Според нея ковид пандемията и двете години онлайн учене са оказали отрицателно влияние и върху резултатите от изпитите.
За съжаление не наваксахме по никакъв начин пропуснатото от тези две години, допълни Йорданова.
Образователните медиатори са изключителен фактор като помощници на учителите на деца, за които българския език не е майчин. Но за ниския среден резултат не може да се търси причината в техния резултат. Матурата е задължителна за всички ученици. Голяма част от тях не завършват дори 12 клас, смята още експертът.
Йорданова смата, че по-голяма част от учителите се справят много добре, но някои имат нужда от подкрепа.
Но учителите сами не могат да носят отговорността на цялата система за резулатитите, допълни Йорданова
Относно идеята за интегриран изпит, които да замени сегашните варианти Йорданова посочи, че има голяма нужда не само от промяна на формата на изпита, а и от промяна на цялата филосовия на учебната програма.
Трябва да разберем какво искаме да постигнем от учениците на всеки етап от образованието. Имаме нужда да знаем какво точно е качествено образование в България и съответно как да променим системата и да помогнем на учителите и учениците.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..