Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужна е промяна на философията на учебните програми

Люба Йорданова от  "Заедно в час" коментира в програма "Ден след ден" резултатите от матурите и нивото на грамотност в училище. 

Знаете PISA, която е един от най-популяните тестове на световно ниво показва, че близо  половината от българските 15 годишни ученици са функционално неграмчотни. Това означава, че могат да четат обаче не могат да разберат смисъла на това, което четат. Не могат да направят взаимовръзки, не могат да разберат  как се взима лекарство, ако прочетат листовката и това е много тревожно. За съжаление и резултатите, които бяха изнесени след  задължителната матура след 12 клас показаха, че и националните изпити показват доста тревожни резултати. 3,93 е средната оценка на учениците тази година. Да, тя е сходна от миналата обаче, е най-ниската за  последните поне 5 години, коментира Йорданова

Според нея ковид пандемията и двете години онлайн учене са оказали отрицателно влияние и върху резултатите от изпитите.

За съжаление не наваксахме по никакъв начин пропуснатото от тези две  години, допълни Йорданова.

Образователните медиатори са изключителен фактор като помощници на учителите на деца, за които българския език не е майчин. Но за ниския среден резултат не може да се търси причината в техния резултат. Матурата е задължителна за всички ученици. Голяма част от тях не завършват дори 12 клас, смята още експертът.

Йорданова смата, че  по-голяма част от учителите се  справят много добре, но някои имат нужда от подкрепа. 

Но учителите сами не могат да носят отговорността на цялата система за резулатитите, допълни Йорданова

Относно идеята за интегриран изпит, които да замени сегашните варианти Йорданова посочи, че има голяма нужда не само от промяна на формата на изпита, а и от промяна на цялата филосовия на учебната програма.

Трябва да разберем какво искаме да постигнем от учениците на всеки етап от образованието. Имаме нужда да знаем какво точно е качествено образование в България и съответно как да променим системата и да помогнем на учителите и учениците.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21