Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капиталовите разходи могат да се съкратят наполовина

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова


Икономистът Румен Гълъбинов определи като притеснителен факта, че в продължение на близо месец в дискусиите за подготовката на бюджета, макар и като краен вариант, се споменава възможността средства от т. нар. Сребърен фонд да се ползват за текущи плащания.

"Фискалният резерв и неговите елементи, включително Сребърния фонд, досега никога не си били обект на толкова подробни разговори. Надявам се с общи усиля-сега и на новото правителство и на Народното събрание, това да се преодолее, защото Сребърният фонд има съвсем друго предазначение и то е целево", припомни Гълъбинов.

Според Румен Гълъбинов е възможна за изпълнение поставената от новото правителство цел за бюджет с до 3 на сто дефицит без ца целта да се вдигат данъци.

"Това би било възможно, ако протекат два процеса-на консолидация и на оптимизация в българския държавен бюджет. Единият процес е свързан с приходната част-увеличаване на събираемостта на съществуващите към момента данъци. Би могла да се увеличи събираемостта за сметка на така наречената сива икономика.

А пък в частта за разходите да протече едно оптимизиране с оглед на това да се съкратят някои от планираните пера-едно от тяк е капиталовата програма, която към средата вече на тази година е видно, че едва ли ще се изпълни в този обем, в който е заложена до края на годината. Така че спокойно там би могло да се съкрати наполовина", смята икономистът.

Оптимизацията, според Румен Гълъбинов може да продължи и с държавните административни разходи. Министерствата, според него, могат до края на годината да реализират между 5 и 10% икономия заради все по-масовото навлизане на електронните услуги.

По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стартира кампанията „25–Избери живот. Прегледай се навреме!“

Сдружение „Спри рака“ открива националната кампания „ 25 – Избери живот. Прегледай се навреме !“, в рамките на която организира информационна среща с дискусионен форум. Събитието ще се състои на 4 октомври 2025 г. от 11:00 ч. в Конферентната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив.  Целта на кампанията е да повиши осведомеността..

обновено на 04.10.25 в 08:40

Camping & Caravaning Expo отново гостува в Пловдив

След успешното миналогодишно издание в Пловдив, Camping & Caravaning Expo отново идва във втория по големина български град Пловдив, коментира за програма "Точно днес" Веселин Вълев, организатор на събитието. Изложението ще събере на Гребната база всичко най-ново от сферата на къмпинг туризма, караванинга и аутдор. Посетителите  ще имат възможност да..

обновено на 04.10.25 в 08:20

Над 100 сигнала за наводнения в Пловдив, ситуацията се нормализира

Ситуацията в Пловдив се нормализира. Това увериха от ОП „Чистота“ и „Градини и паркове“. Над 100 са сигналите за наводнени улици в Пловдив. Голяма част от тях са обработени. „Положението е сравнително спокойно, почти навсякъде водата се е оттекла. Екипите ни работиха през нощта и днес. Кметовете на районите в града много ни помогнаха,..

обновено на 03.10.25 в 15:53

платена публикация
Как пловдивчани се готвят за зимата с икономично отопление

Климатици Пловдив е тема с реална значимост за града — от сметките през януари до качеството на въздуха у дома и поведението на уредите в най-студените дни. Тук ще намерите практична, неутрална информация: какво да очаквате от съвременните системи, как да ги ползвате ефективно и какви са ползите за домакинствата в региона...

публикувано на 03.10.25 в 13:09

Пловдив празнува Деня на мавруда с голям фестивал

Пловдив от днес до пети октомври празнува Международния ден на мавруда с Urban Wine Fest - Plovdiv. Фестивалът е част от официалната програма на делегатите от Глобалната конференция за винен туризъм към Световната организация по туризъм към ООН (UN Tourism), която ще се проведе в Пловдив. Мостът над ул. „Гладстон“ ще се превърне в оживена винена..

публикувано на 03.10.25 в 10:56