Много сектори в енергетиката в момента са неуправляеми, а времето за вземане на ключови решения изтича, коментира пред Радио Пловдив енергийният експерт Иван Хиновски. Нужни са мерки в областта на ядрената енергетика, диверсификацията на природен газ, за ТЕЦ-овете и ВЕИ-та.
Според Хиновски ядрената енергетика е тема, която се подценява в българското общество. В същото време всички страни в Източна Европа планират базови ядрени мощности, които да заменят ТЕЦ-овете. Всички страни осъзнават, че без нови ядрени мощности системите ще рухнат, подчерта той и добави, че България закъснява и с процедурата за лицензиране на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй". Той беше категоричен, че АЕЦ "Белене" е нереалистичен проект.
По думите му проблемите в енергетиката са междуправителствен въпрос, а не междукорпоративен. "Нужни са срочни действия на компетентни лица. България разруши своя потенциал да строи и експлоатира ядрени мощности. В България няма един проектантски институт, тя е единствената страна, която не участва в проектите на Международната атомна агенция, алармира още Хиновски.
За излизане от ситуацията той и негови колеги предлагат създаването на Съвет за стратегически решения в енергетиката.
"Цялата енергийна общност трябва да бъде включена в изработването на енергийна стратегия. Липсата й е безумие. Безумие е и този бум на ВЕИ-та – над 30 хиляди мегавата. Ще е катастрофа, ако всички бъдат изградени. Тревогата ни е, че много сектори в енергетиката в момента са неуправляваеми", каза експертът.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..