Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целта на бюджета е да запази стабилността и 3 % дефицит

Преди дни финансовият министър Асен Василев обяви параметрите на бюджета - 3 % дефицит, вдигане на приходите с 3,5 млрд. лв. и намаляване на издръжката с 1,5 млрд. лв. 

Доста от нещата бяха очаквани, това, което трябваше да се направи, за да се свие дефицитът от базовия бюджет на служебното правителство, е направено. Това коментира в предаването "Точно днес" икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Той изброи: свиване на капиталови разходи и на разходи за издръжка, които бяха записани на рекордни, дори неосъществими нива; залагането на приход от Плана за възстановяване и устойчивост (нещо, което служебният кабинет не беше направил, защото нямаше как да изпълни ангажиментите); по-голям дивидент от държавните дружества и др. 

"Вече виждаме доста по-нисък дефицит, в рамките на 3 %. Основната цел на бюджета е да запази стабилността, да вдигне социалните плащания, вкл. пенсиите от 1 юли и да влезе в 3-те процента. Вероятно това ще се случи", коментира Петър Ганев.

Според икономиста в бюджета ще продължи да има буфери, вероятно в капиталовите разходи. "Интересно ще бъде за следващия бюджет, когато за първи път от 2 години ще имаме пълен нормален бюджетен дебат", уточни той.

"За различните групи хора очакванията от бюджета ще бъдат различни. Очевидно, пенсионерите ще получат обещаното увеличение. Някои групи от администрацията все още не са наваксали, много е възможно това да стане с бюджета от следващата година. Може би отговорът е - всеки ще получи повече, но гледайки бюджета за следващата година. От 1 юли - най-вероятно увеличение ще има само за пенсионерите и за част от администрацията, където има голямо забавяне", смята Петър Ганев. 

Той уточни, че работата по следващата финансова рамка вече е започнала между министерствата, а наесен ще бъде публичната. "Бюджет 2024 също ще трябва да влезе в рамките на 3 % дефицит. Важен ще бъде и ръстът на икономиката, нивата на инфлацията, отстъпки от ДДС и др.", уточни икономистът.

Цялото интервю на Антония Попова с Петър Ганев от ИПИ е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21