Преди дни финансовият министър Асен Василев обяви параметрите на бюджета - 3 % дефицит, вдигане на приходите с 3,5 млрд. лв. и намаляване на издръжката с 1,5 млрд. лв.
Доста от нещата бяха очаквани, това, което трябваше да се направи, за да се свие дефицитът от базовия бюджет на служебното правителство, е направено. Това коментира в предаването "Точно днес" икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Той изброи: свиване на капиталови разходи и на разходи за издръжка, които бяха записани на рекордни, дори неосъществими нива; залагането на приход от Плана за възстановяване и устойчивост (нещо, което служебният кабинет не беше направил, защото нямаше как да изпълни ангажиментите); по-голям дивидент от държавните дружества и др.
"Вече виждаме доста по-нисък дефицит, в рамките на 3 %. Основната цел на бюджета е да запази стабилността, да вдигне социалните плащания, вкл. пенсиите от 1 юли и да влезе в 3-те процента. Вероятно това ще се случи", коментира Петър Ганев.
Според икономиста в бюджета ще продължи да има буфери, вероятно в капиталовите разходи. "Интересно ще бъде за следващия бюджет, когато за първи път от 2 години ще имаме пълен нормален бюджетен дебат", уточни той.
"За различните групи хора очакванията от бюджета ще бъдат различни. Очевидно, пенсионерите ще получат обещаното увеличение. Някои групи от администрацията все още не са наваксали, много е възможно това да стане с бюджета от следващата година. Може би отговорът е - всеки ще получи повече, но гледайки бюджета за следващата година. От 1 юли - най-вероятно увеличение ще има само за пенсионерите и за част от администрацията, където има голямо забавяне", смята Петър Ганев.
Той уточни, че работата по следващата финансова рамка вече е започнала между министерствата, а наесен ще бъде публичната. "Бюджет 2024 също ще трябва да влезе в рамките на 3 % дефицит. Важен ще бъде и ръстът на икономиката, нивата на инфлацията, отстъпки от ДДС и др.", уточни икономистът.
Цялото интервю на Антония Попова с Петър Ганев от ИПИ е в прикачения файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..