„Бюджет-2023 не ми се струва постен. През 2020 година той е бил 42 милиарда, през 2021 година е 52 милиарда, през 2022 година е бил 63 милиарда, а 2023 е 74. Това е огромно увеличение – от над 30 милиарда за три години. Въпросът обаче не е, че целият бюджет е малък, той е много голям. А въпросите са как се разпределя и там са моите критики“, това каза бившият вицепремиер Николай Василев в интервю за предаването "Точно днес“ на Радио Пловдив.
Той е категоричен, че политиката за дефицити през последните години е изключително опасна. Според него 3% дефицит в тазгодишния бюджет не е добра новина.
„България през последните години обърна доста добрата бюджетна политика. Страната през двете десетилетия след въвеждането на валутния борд беше за пример в световен мащаб как може да се напредва много бързо без дефицити и без дългове. Но сега ни управлява група хора, които вярват в точно обратното. Просто те са леви популисти. Те наистина вярват, че ако харчат повече и взимат кредити, това е добре. Но те не мислят за утрешния ден“, категоричен е Василев.
Според него България трябва да влезе в еврозоната и Шенген, но това не може да стане като двойкаджия.
„След 2020 година е голям хаос. И се движим надолу по пързалката в бюджетно отношение“, категоричен е бившият вицепремиер.
С извършването на реформи, могат да се осигурят достатъчно средства за повишаване на заплатите в държавната сфера, категоричен е още той и допълва, че по-малка администрация, ще работи много по-добре.
„Математиката е следната – ако в едно министерство, няма значение кое, съкратите служителите само с 10%, а това може да стане и за сметка на незаетите щатове, със спестените пари от ФРЗ могат да се увеличат заплатите на останалите с 11%. Ако някое министерство съкрати с 20%, тогава ще има пари за увеличение от 25%. Но това не се прави, защото няма никакво желание за реформи, според мен от мързел. От мързел и от глупава представа, че човек като прави реформи, после губи избори. Няма такова нещо, че който прави реформи, губи избори“, заяви Николай Василев.
Цялото интервю с Николай Василев можете да чуете в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..