Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджетът е като на служебния кабинет, с едно-две изменения

Любомир Дацов
Снимка: стопкадър БНТ

Управленската програма на кабинета "Денков" е едно от приложенията на програмите, изготвяни от по-предишните правителства. Всъщност тя е списък от намерения за промени  в закони, от който трудно се разбира какво и как ще се направи. Това заяви в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив финансистът и бивш зам.-министър на финансите в две поредни правителства Любомир Дацов. Според него е трудно да се дава оценка на работата на правителството във финансов аспект, защото впечатлението е, че повече се говори и много от нещата се представят за желани, отколкото да има яснота за посоката.

"От тази гледна точка по-скоро цялата пара някак си изглежда, че е в свирката, а не в тегленето на локомотива. Много лошо впечатление ми прави, че някои неща, направени от служебното правителство в момента или се представят като проблем, макар че те са тъкмо обратното, или пък си приписват резултатите от предишните действия, че са техни, което според мен не им носи кой знае каква полза, чисто рекламно, но пък за сметка на това на хора като мен прави лошо впечатление", коментира Дацов. 

Според него приетият Бюджет 2023 не дава индикация каква ще бъде финансовата рамка за следващата година. 

"Сегашният бюджет е този, който беше внесен от служебното правителство, с едно-две изменения. Само че служебното правителство направи предложения за определен тип политики и действия, така че да бъде намален дефицита, но го предложи с един списък от мерки, с който политическите партии в парламента да променят закона. И този списък от мерки беше остойностен. И това, което направи сегашното правителство, беше мерките, които бяха предприети под наименование повишаване събираемостта, а всъщност представляват влошаване на бизнес средата, да ги приложат, за да получат тези 3%. Т.е. някаква съществена разлика в политиките, в идеологията, в нещата, които знаехме преди няма. Това е един и същ бюджет, но не бива и да се очаква нещо друго, защото бюджетът е сериозна инерционна система и не може да бъде променян много бързо, тъй като решенията от предишните години, всъщност представляват ограничения при правенето на сегашния бюджет. И няма как този бюджет да бъде друг, след като преди две години системно всички, включително предишното редовно правителство, наду разходите за социални плащания и вследствие на това в момента няма пари за абсолютно нищо друго, освен да се увеличават социалните плащания и то по закон и инерция. Всъщност това е проблемът и голямото предизвикателство при правенето на бюджета за 2024-та година е те ще намерят ли интелект и смелост да променят тази структура на бюджета, която е в момента и за която те са виновни, защото сегашният финансов министър всъщност е основният двигател бюджетът да бъде такъв, какъвто е в момента", обясни финансистът. 

По думите му България е на границата на изпълнението на двата критерия за влизане в еврозоната, като дефицитът изглеждат на границата да бъде овладян, макар че има все още големи рискове и реално бюджетът има много ниска маневреност. 

"Това, че пожелателно се събират едни приходи еднократно, по принцип може би ще доведе до някакъв резултат за дефицита в края на годината, но това не решава проблема за следващата година, когато тези еднократни приходи няма да ги има, а разходите ще продължават да растат. А това, което беше внесено в тригодишен аспект, предвижда дефицит от 3,6% през 2025 година, което е нарушение на правилата, и ако остане по този начин, ние няма как да влезем в еврозоната и затова трябва да се поправи. Макар че сега с новите правила, които ще влязат в Европейския съюз за нивата на дефицитите и начина на отчитането им, ние ще бъдем отново почти на ръба и по-скоро няма да ги покриваме", посочи Дацов. 

И допълни, че в момента инфлацията е между 8 и 9%, като това е инфлацията в края на периода, а средногодишната е малко по-висока - 10%. Финансистът прогнозира, че ако до края на годината инфлацията продължи да спада и няма промени в света около нас и у нас, през декември процентът на инфлация ще е около 6, а на годишна база инфлацията ще е около 8,6%. Предвид факта, че средната инфлация в еврозоната е около 5%, а най-добре представящите се държави имат под 2% инфлация, България в момента има 4 пъти по-висока инфлация от тези най-добри страни. 

"Би било цяло чудо за осем месеца да направим така, че нашата инфлация, да стане близка до тази, която е в трите най-добре представящи се държави. С този тип политика в момента това е почти невъзможно, защото за да има такава политика, трябваше да има значителен фискален импулс. Миналата година ние завършихме с 2,9% дефицит на бюджета. Тази, ако завършим с 3% дефицит, ще бъде добре, но на границата и дефакто ние нямаме някакъв значим фискален импулс, който да подпомага монетарната политика и да намалява инфлацията в България. Така че  между думи, заявления и реални политически действия има голяма разлика и те не са в положителна посока, т.е. повече се говори, отколкото реално се прави, за да бъде постигнато това", категоричен беше финансистът. 

Според него едно от големите предизвикателства през следващите години е баланса между пенсионери и работещи, тъй като той е нарушен в момента.

"В социалната сфера ще трябва да се види какво се прави с пенсиите, там има огромни проблеми с вдигане на нивото на пенсиите, което прави пенсионният фонд нестабилен. Едва ли може с 60-70% приходи от допълнитени данъци да продължаваме да плащаме пенсии - или във времето те ще трябва леко да се задържат, колкото и неприятно да звучи, или просто ще трябва да вдигнат осигурителните вноски, което не изглежда много приятно за работещите", каза още Любомир Дацов. 

Чуйте повече в интервюто на Антония Попова с финансиста Любомир Дацов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
д-р Румен Стоилов

Да създадем мир и подреденост в себе си

В Световния ден на сърцето 29 септември, наш гост бе кардиологът д-р Румен Стоилов. Човекът, който със сигурност е на "ти" с най-усърдно работещият мускул от медицинска гледна точка, но и човекът, който познава в дълбочина енигматичната стойност на най-важния орган в нашето тяло.  Дали сърцето се намира на едно и също място във всеки един от..

публикувано на 29.09.24 в 19:22
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39