Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създаването на земеделски кооператив ще намали цената на родните зеленчуци

Контрол на вноса и коопериране е спасението за българския фермер

„Българското зеленчукопроизводство се задъхва, тъй като у нас се внасят зележали по складовете и магазините зеленчуци от трети страни – Турция, Албания, Македония. Проблемът е, че тази продукция я вкарват като второ качество, но тук я продават просто като домат или краставица.

Освен това се третира с неразрешени за ЕС продукти, което намалява загубите при прибиране на реколтата. Така ние сме принудени да се съобразяваме с техните цени“

Това коментира Иван Кабуров, трето поколение земеделски производител от пазарджишкото село Мало Конаре, по повод състоянието на сектора.

Според него за по-ниската себестойност на вносното производство, което подбива цените на родните производители, оказва влияние и по-малкото ДДС.

Затова и е нужен по-засилен и качествен контрол върху вносната продукция. Целта е да се постигне равен старт между производителите. Иван Кабуров е категоричен, че за да оцелее българското земеделие трябва да се създадат кооперативи, складови бази за тези сдружения, както и качествени линии за сортиране.

Подчерта още, че е важно държавата да въведе подпомагания, които са насочени към сдруженията и кооперативите, а не да се раздава на калпак.  За производителите, които препакетират вносна продукция и я предлагат за родна, пък да бъдат налагани строги санкции.

„Земеделските кооперативи ще намалят цената на родното производство. Така българската продукция ще е по-евтина от вносната. 20 години зеленчукопроизводството е подложено на рецесията на нерегламентирания внос. Откакто избухна войната и зънропроизводителите започнаха да се задъхват, заради внесената от Украйна пшеница, слънчоглед и царевица.

Новият министър върви в правилна посока и говори на разбираем за земеделците език. На консултативния съвет стана ясно, че е готов да подеме ефективна реформа за пътя на земеделската продукция от земеделеца до крайния потребител.

В момента имаме 60% внос и 40% българска продукция. Целта му е до две години да обърнем тенденцията – 60% българска продукция и 40% вносна.

За да няма масови фалити сред земеделските производители у нас държавата по думите на Кабуров трябва да се пребори и с нелоялната конкуренция в сивия сектор.

"Голям е делът на българските производители, които са в сивия сектор. Когато аз продавам моите домати на 3 лв. и слагам 20% ДДС на тях става 3.60 лв. Слагам ги в едно кашонче, което ми струва 1.08 лв. и себестойността на произведената ми продукция е много по-висока, когато се конкурира с човек, който е в сивия сектор.

В сивия сектор използват бананови кашони, които са двадесета употреба. Не е сигурно какво е имало в този кашон, дали той си е чистил двора и после е напълнил произведена продукция, която  абсорбира тези вещества. Кашоните са един вирусоносител“, каза Кабуров. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Яница Марова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37