Освен това се третира с неразрешени за ЕС продукти, което намалява загубите при прибиране на реколтата. Така ние сме принудени да се съобразяваме с техните цени“
Това коментира Иван Кабуров, трето поколение земеделски производител от пазарджишкото село Мало Конаре, по повод състоянието на сектора.
Според него за по-ниската себестойност на вносното производство, което подбива цените на родните производители, оказва влияние и по-малкото ДДС.
Затова и е нужен по-засилен и качествен контрол върху вносната продукция. Целта е да се постигне равен старт между производителите. Иван Кабуров е категоричен, че за да оцелее българското земеделие трябва да се създадат кооперативи, складови бази за тези сдружения, както и качествени линии за сортиране.
Подчерта още, че е важно държавата да въведе подпомагания, които са насочени към сдруженията и кооперативите, а не да се раздава на калпак. За производителите, които препакетират вносна продукция и я предлагат за родна, пък да бъдат налагани строги санкции.
„Земеделските кооперативи ще намалят цената на родното производство. Така българската продукция ще е по-евтина от вносната. 20 години зеленчукопроизводството е подложено на рецесията на нерегламентирания внос. Откакто избухна войната и зънропроизводителите започнаха да се задъхват, заради внесената от Украйна пшеница, слънчоглед и царевица.
Новият министър върви в правилна посока и говори на разбираем за земеделците език. На консултативния съвет стана ясно, че е готов да подеме ефективна реформа за пътя на земеделската продукция от земеделеца до крайния потребител.
В момента имаме 60% внос и 40% българска продукция. Целта му е до две години да обърнем тенденцията – 60% българска продукция и 40% вносна.
За да няма масови фалити сред земеделските производители у нас държавата по думите на Кабуров трябва да се пребори и с нелоялната конкуренция в сивия сектор.
"Голям е делът на българските производители, които са в сивия сектор. Когато аз продавам моите домати на 3 лв. и слагам 20% ДДС на тях става 3.60 лв. Слагам ги в едно кашонче, което ми струва 1.08 лв. и себестойността на произведената ми продукция е много по-висока, когато се конкурира с човек, който е в сивия сектор.
В сивия сектор използват бананови кашони, които са двадесета употреба. Не е сигурно какво е имало в този кашон, дали той си е чистил двора и после е напълнил произведена продукция, която абсорбира тези вещества. Кашоните са един вирусоносител“, каза Кабуров.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..