Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адресът за работа онлайн е за корпоративна сигурност

Надя Василева
Снимка: Facebook/Nadia Vassileva

Трябва да следваме европейските директиви за правилата за дистанционна работа и след като Европейската комисия (ЕК) е направила забележка на България, че тя не е в съответствие с регламента за работа онлайн, това налага въвеждането на такова изменение. Това каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на  Българската конфедерация по заетостта Надя Василева.


Според нея изменението няма да ограничи работата от отдалечено място и не би трябвало работодателят и служителите да се притесняват. По думите ѝ то ще помогне на работодателите, като ще им даде сигурност, в случай на трудова злополука. От друга страна е в полза на служителите, в смисъл, че техните права ще са равнопоставени с тези на колегите им, които работят в офис. 

"И тук трябва да бъде записано, че трябва да се съобразят правата на работещите вкъщи и на тези от офис, защото това изменение дава право на служителите те да се изключват от работния процес или от задължението да отговарят на имейли или обаждания от ръководството, когато са в почивка например. За мен е важно да има равнопоставеност и да могат служителите да имат баланс между работа и личен живот", коментира Василева.

Според нея въвеждането на фиксиран адрес за дистанционна работа се отнася по-скоро за тези, които се занимават с т.нар. телеуърк и на които работодателят е предоставил компютър, телефон, условия и система, с която се работи и тя е свързана с голям процент сигурност. 

"При такива условия няма как да се мести компютъра, тъй като това може да застраши сигурността на системите и да се стигне до изтичане на информация и евентуални хакерски атаки. Така че работодателят би било задължително да определи едно място на работа, където да е сигурна тази защита. От друга страна има много работещи, които нямат такива ограничения и трябва да бъдат много по-гъвкави, за да могат да работят от различни места. По този начин със законодателството, което е предложено, трябва да се намери вариант, в който да бъде допустимо служител да работи от различни места извън офиса", посочи председателят на Конфедерацията по заетостта. 

Тя допълни, че е имало предложение за плаващ адрес, с който самият служител може да се откаже от своите права за здравословна работа на труд. По този начин ще се освободи работодателят от ангажимента, ако нещо се случи в работно време, тъй като работодателите също трябва да имат сигурност, отговаряйки за тези служители, че те няма да работят от  такова място, където да е застрашен техния живот и да бъдат обект на трудова злополука. Според Василева обаче това може да стане с един анекс към трудовия договор, като се сподели в декларация какви са условията на работа вкъщи. При нови служители пък се предполага, че трудовото правоотношение би могло като бланка да бъде променено. 

Чуйте още по темата в интервюто на Яница Марова с председателя на Българската конфедерация по заетостта Надя Василева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Доц. Христо Паунов в "Добро утро, ден!"

За правото и справедливостта, за уроците, които преподавателите учат, за благородството на доброволния труд, за пътешествията и черно- бялото фото  – за всичко това с чувство за хумор и намигане към съвремието говорим тази седмица в „Добро утро, ден!“. Преподавателят по Конституционно право и омбудсман на ПУ "Паисий Хилендарски" доц. Христо Паунов е..

обновено на 17.05.24 в 16:45

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52