Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адресът за работа онлайн е за корпоративна сигурност

Надя Василева
Снимка: Facebook/Nadia Vassileva

Трябва да следваме европейските директиви за правилата за дистанционна работа и след като Европейската комисия (ЕК) е направила забележка на България, че тя не е в съответствие с регламента за работа онлайн, това налага въвеждането на такова изменение. Това каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на  Българската конфедерация по заетостта Надя Василева.


Според нея изменението няма да ограничи работата от отдалечено място и не би трябвало работодателят и служителите да се притесняват. По думите ѝ то ще помогне на работодателите, като ще им даде сигурност, в случай на трудова злополука. От друга страна е в полза на служителите, в смисъл, че техните права ще са равнопоставени с тези на колегите им, които работят в офис. 

"И тук трябва да бъде записано, че трябва да се съобразят правата на работещите вкъщи и на тези от офис, защото това изменение дава право на служителите те да се изключват от работния процес или от задължението да отговарят на имейли или обаждания от ръководството, когато са в почивка например. За мен е важно да има равнопоставеност и да могат служителите да имат баланс между работа и личен живот", коментира Василева.

Според нея въвеждането на фиксиран адрес за дистанционна работа се отнася по-скоро за тези, които се занимават с т.нар. телеуърк и на които работодателят е предоставил компютър, телефон, условия и система, с която се работи и тя е свързана с голям процент сигурност. 

"При такива условия няма как да се мести компютъра, тъй като това може да застраши сигурността на системите и да се стигне до изтичане на информация и евентуални хакерски атаки. Така че работодателят би било задължително да определи едно място на работа, където да е сигурна тази защита. От друга страна има много работещи, които нямат такива ограничения и трябва да бъдат много по-гъвкави, за да могат да работят от различни места. По този начин със законодателството, което е предложено, трябва да се намери вариант, в който да бъде допустимо служител да работи от различни места извън офиса", посочи председателят на Конфедерацията по заетостта. 

Тя допълни, че е имало предложение за плаващ адрес, с който самият служител може да се откаже от своите права за здравословна работа на труд. По този начин ще се освободи работодателят от ангажимента, ако нещо се случи в работно време, тъй като работодателите също трябва да имат сигурност, отговаряйки за тези служители, че те няма да работят от  такова място, където да е застрашен техния живот и да бъдат обект на трудова злополука. Според Василева обаче това може да стане с един анекс към трудовия договор, като се сподели в декларация какви са условията на работа вкъщи. При нови служители пък се предполага, че трудовото правоотношение би могло като бланка да бъде променено. 

Чуйте още по темата в интервюто на Яница Марова с председателя на Българската конфедерация по заетостта Надя Василева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11