Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адресът за работа онлайн е за корпоративна сигурност

Надя Василева
Снимка: Facebook/Nadia Vassileva

Трябва да следваме европейските директиви за правилата за дистанционна работа и след като Европейската комисия (ЕК) е направила забележка на България, че тя не е в съответствие с регламента за работа онлайн, това налага въвеждането на такова изменение. Това каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на  Българската конфедерация по заетостта Надя Василева.


Според нея изменението няма да ограничи работата от отдалечено място и не би трябвало работодателят и служителите да се притесняват. По думите ѝ то ще помогне на работодателите, като ще им даде сигурност, в случай на трудова злополука. От друга страна е в полза на служителите, в смисъл, че техните права ще са равнопоставени с тези на колегите им, които работят в офис. 

"И тук трябва да бъде записано, че трябва да се съобразят правата на работещите вкъщи и на тези от офис, защото това изменение дава право на служителите те да се изключват от работния процес или от задължението да отговарят на имейли или обаждания от ръководството, когато са в почивка например. За мен е важно да има равнопоставеност и да могат служителите да имат баланс между работа и личен живот", коментира Василева.

Според нея въвеждането на фиксиран адрес за дистанционна работа се отнася по-скоро за тези, които се занимават с т.нар. телеуърк и на които работодателят е предоставил компютър, телефон, условия и система, с която се работи и тя е свързана с голям процент сигурност. 

"При такива условия няма как да се мести компютъра, тъй като това може да застраши сигурността на системите и да се стигне до изтичане на информация и евентуални хакерски атаки. Така че работодателят би било задължително да определи едно място на работа, където да е сигурна тази защита. От друга страна има много работещи, които нямат такива ограничения и трябва да бъдат много по-гъвкави, за да могат да работят от различни места. По този начин със законодателството, което е предложено, трябва да се намери вариант, в който да бъде допустимо служител да работи от различни места извън офиса", посочи председателят на Конфедерацията по заетостта. 

Тя допълни, че е имало предложение за плаващ адрес, с който самият служител може да се откаже от своите права за здравословна работа на труд. По този начин ще се освободи работодателят от ангажимента, ако нещо се случи в работно време, тъй като работодателите също трябва да имат сигурност, отговаряйки за тези служители, че те няма да работят от  такова място, където да е застрашен техния живот и да бъдат обект на трудова злополука. Според Василева обаче това може да стане с един анекс към трудовия договор, като се сподели в декларация какви са условията на работа вкъщи. При нови служители пък се предполага, че трудовото правоотношение би могло като бланка да бъде променено. 

Чуйте още по темата в интервюто на Яница Марова с председателя на Българската конфедерация по заетостта Надя Василева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39