По думите ѝ в правителството и изпълнителната власт в момента не са онези фигури, които доминират процеса на взимане на решение, а това е нещо доста различно и ново за българската политика и тепърва ще стане ясно как тази конфигурация ще действа. "Ако нещо ще се случва в българската политика, то ще започва и ще свършва в парламента, законодателните рамки и решения ще задават перспективата пред управлението", категорична бе Коларова.
Според нея предстоящите местни избори ще бъдат доста особени.
"Една от причините е третият играч - президентът, който се държи като ръководител на съпротивително движение. Каквото и да става в държавата той го отрича, а в някои отношения той няма позитивна програма. Но освен намесата на този трети играч, парламентарните партии и местните активисти, имаме и хората на президента, които разчитат на актива, който са натрупали през управлението на служебните правителства и активната медийна роля на държавния глава", посочи политологът. Тя допълни, че ежедневните оценки на Румен Радев за това, което се случва в държавата, невинаги има позитивен ефект, защото непрекъснатото присъствие в медиите изхабява, позицията му е монотонна, не е нюансирана и не е свързана с актуалната политика.
По думите ѝ за българската политика не е от първостепенно значение да се приемат конституционните текстове, ограничаващи президентските правомощия, а парламентарните партии не биха спечелили от това.
"Президентът в момента е очевадно, че няма роля актуалната политика, неговата роля е сведена до ролята на говорител и коментатор. И колкото по-дълго това продължи, колкото по-дълго парламентарните партии го оставят в тази маргинална позиция, без да му обръщат внимание, толкова повече той ще губи", смята Румяна Коларова.
Според нея управляващите не са "сглобка", а класическа коалиция. В нея най-големият въпрос е, доколко има ясна управленска промяна, която се поддържа от коалиционните партньори и доколко тази коалиция постига ефективно целите си.
"Тук има и трети елемент - ротацията. Как ще се осъществи тя, в какво ще се състои и какво ще се случи до нея, когато в момента на ротация се очаква да се обърне съотношението на силите. Именно то задава някакъв хоризонт на коалицията. Един от големите въпроси е доколко "Продължаваме промяната" ще продължат с грешната си стратегия да влизат във властта със свои хора, а не със свои задачи и приоритети, т.е. с персоналните смени", подчерта Коларова.
Според нея подходът да упражняваш властта и да влияеш върху политиката със своите хора, а не със своите цели, задачи и приоритети, е изключително антидемократичен и е 100% клиентелизъм от най-елементарния вид. Това вкарва в капан "Продължаваме промяната" (ПП) и те са предварително обречени да показват слабост, а не сила. Политологът напомни, че силата на една партия е при грешка да се прави бърза смяна на министъра. По думите ѝ за ПП ще е трудно да осъществят бързата смяна, без да предизвикат напрежение вътре в самата си структура и неодобрение в медиите.
"От моя гледна точка първото нещо, което трябва да направи ПП, е да промени своя стил на упражняване на властта", заключи политологът.
Чуйте още в интервюто на Елена Крушкова с политолога Румяна Коларова
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..