„Винаги съм бил за единна ставка по ДДС, която сега е 20%, и да се търсят възможности за нейното общо намаляване на 18 или 19%, което е възможно, вместо постоянно да си играем с отделните сектори с диференцирани ставки“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Николай Василев, бивш вицепремиер на България.
Той подкрепя връщането на ДДС от 20% за ресторантьорите.
„Никога не трябваше да има различна ставка. Не съм доволен и от отлагането на връщането на нормалната ставка на хляба и брашното. Това според мен е популизъм, евентуално заради местните избори. С нищо хлябът не е по-различен от другите сектори и видове храни в държавата“, смята Василев.
Бившият вицепремиер коментира и предложението за стимулиране на гражданите да сигнализират за нарушения при данъчното и осигурителното законодателство, като им се предлага награда от 10% от събраното благодарение на техния сигнал.
„Аз лично не бих искал да живея в общество, където всеки човек наоколо може да прави каквито си иска доноси, да обвинява колегите си в престъпление. Не знам дали ползите или вредите ще са повече. В някои случаи някой може да подскаже една фирма как укрива данъци, но в същото време – как някой го знае това, а данъчните не го знаят за 30 години преход? Обаче, представете си, колко много други фалшиви доноси ще има. И ако иска някой да съсипе една фирма, да пусне три доноса срещу нея три данъчни проверки и годината й ще бъде съсипана. И това ще преобладава“, каза Николай Василев.
Той изрази и притеснението си от намерението за въвеждане на данък от 15% за големите фирми. Според Василев това не е удачен вариант.
Цялото интервю Николай Василев можете да чуете в звуковия файл.
След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..
Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни. Пет години след като държавата..
За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“ ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му. Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода. Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..
В Блъгария липсва превенция, както и адеватна техника за гасене на пожари, казав предаването "Точно днес" доц. Момчил Панайотов. Той е преподавател по “Дендрология” в Лесотехническия университет, занимава се активно с проучвания на планински гори и е един от авторите на “Оценка на риска от стихийни пожари в България”, изготвен по поръчка на..
В международния ден за борба с трафик на хора говорим за проблема и неговите измерения. Националната телефонна линия за борба с трафика на хора отчита увеличение на сигналите за незаконна миграция. Тревожен е и ръстът на случаите, свързани с непълнолетни. Според Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора,..