Големият въпрос е как ще се преработят териториалните планове за справедлив преход. Ако ги изтеглим, ще получим отсрочка, но проблемът е какво ще пишем в тях. Двете страни си говорят на различни езици, поставят взаимно неизпълними обещания и не се чуват. С тези думи председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски коментира в ефира на Радио Пловдив недоволството на миньори и енергетици и липсата на разбирателството между протестиращите и властта. Като още проблеми енергийният експерт открои липсата на компетентност и идея как да се променят нещата, за да излезе от българската енергетика от дупката.
С темпото и количествата, с които въглищните централи даваха до момента енергия за страната, нямат бъдеще, тъй като непрекъснато излизат нови и нови технологии, каза още Хиновски. Според него изходът е в законодателни промени и промяна в механизма на балансиращия пазар и ценообразуването.
По думите му има златни сечения между Зелената сделка и бъдещето на въглищните централи и неща, които никой не осъзнава, но те са пазарът на технологии и могат да бъдат приложени в България.
Трябва да се преразпределят паричните потоци за балансиращата енергия и една част да се насочи към въглищните централи, които обират парсата и са най-потърпевши от сегашното състояние на енергетиката ни. Те са балансьори на системата, а носят само пасиви, т.е. активите са в зелената енергия и възобновяемите източници, които получават златния пай, а въглищните централи носят пасивите, балансират системата за кратък период от време и получават несъразмерно с важните им функции постъпления. Това трябва да се промени - част от приходите за зелена енергия да се насочат към въглищните централи, коментира още Иван Хиновски.
Според него пандемията от изграждане на фотоволтаици създава сериозни рискове за системата и есента България ще има ограничения в електрозахранването – от този ноември няма да има ток.
Още можете да чуете в интервюто от прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..