Големият въпрос е как ще се преработят териториалните планове за справедлив преход. Ако ги изтеглим, ще получим отсрочка, но проблемът е какво ще пишем в тях. Двете страни си говорят на различни езици, поставят взаимно неизпълними обещания и не се чуват. С тези думи председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски коментира в ефира на Радио Пловдив недоволството на миньори и енергетици и липсата на разбирателството между протестиращите и властта. Като още проблеми енергийният експерт открои липсата на компетентност и идея как да се променят нещата, за да излезе от българската енергетика от дупката.
С темпото и количествата, с които въглищните централи даваха до момента енергия за страната, нямат бъдеще, тъй като непрекъснато излизат нови и нови технологии, каза още Хиновски. Според него изходът е в законодателни промени и промяна в механизма на балансиращия пазар и ценообразуването.
По думите му има златни сечения между Зелената сделка и бъдещето на въглищните централи и неща, които никой не осъзнава, но те са пазарът на технологии и могат да бъдат приложени в България.
Трябва да се преразпределят паричните потоци за балансиращата енергия и една част да се насочи към въглищните централи, които обират парсата и са най-потърпевши от сегашното състояние на енергетиката ни. Те са балансьори на системата, а носят само пасиви, т.е. активите са в зелената енергия и възобновяемите източници, които получават златния пай, а въглищните централи носят пасивите, балансират системата за кратък период от време и получават несъразмерно с важните им функции постъпления. Това трябва да се промени - част от приходите за зелена енергия да се насочат към въглищните централи, коментира още Иван Хиновски.
Според него пандемията от изграждане на фотоволтаици създава сериозни рискове за системата и есента България ще има ограничения в електрозахранването – от този ноември няма да има ток.
Още можете да чуете в интервюто от прикачения звуков файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..