Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се направи национална инвентаризация на горите

След проблемите, които изпитвахме през 2021 и 2022 година заради недостига на дървесина и високите цени на тока, през тази година има успокоение в мебелната и дървообработващата промишленост. Това каза професор Васил Живков, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП).

Той подчерта, че държавата е монополист в собствеността върху горите с 67 %, но пък добивът на дървесина е почти изцяло в частни ръце. "За последните 60 години горите у нас не са намалели, като заслугата за това е на лесовъдите и българската наука", добави проф. Живков. 

По думите му, дали има безразборна незаконна сеч в някои райони, например Странджа, няма как да се твърди без задълбочено изследване. 

"Затова искаме национална горска инвентаризация, която обаче не е лека задача. За да е качествена работата, трябва да се финансира от Министерството на земеделието и да се направи от Лесотехническия институт или БАН", каза още председателят на БКДМП. 

Като проблеми в бранша проф. Живков изброи, освен недостига на дървесина и високите цени на тока, също вноса от Далечния Изток, свиването на потреблението на мебели в България и Европа и др.

Цялото интервю на Емил Костов с проф. Васил Живков е в прикачения файл. 

По публикацията работи: Иванка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Никога не съм виждал Делян Пеевски, готов съм на детектор на лъжата

Бизнесменът Иван Петлешков, чието име се замеси в последните скандали с контрабадння канал за цигари и влияние върху полицията и община Пловдив чрез създаденото от него движение "Браво Пловдив!"“ и петимата негови общински съветници отговори на въпросите, които последните събития поставят.   "Името ми се спряга с език на омразата от две три..

публикувано на 10.04.25 в 15:57

Пътната безопасност няма как да е по-добра, щом АПИ работи в мъгла

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха вчера на първо четене в ПК по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост по магистралите от 140 на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Правителството прие 37 мерки за намаляване на ПТП след поредната трагедия на пътя.  "Ако можеше 1 закон да намали жертвите..

публикувано на 10.04.25 в 10:14

Учениците от НГСЕИ помагат за опожареното училище в Трявна

Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства  - Пловдив ще играят благотворително два дни, в помощ на учениците от Трявна.  Идеята е подкрепена от директора и преподавателите, които предлагат да има две постановки, днес и във вторник на 15 април. Събраните средства ще са важна подкрепа за Национална гимназия за приложни..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Живеещи в Старинен Пловдив са "за" промени в паркирането

По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..

публикувано на 09.04.25 в 14:39

В Графа почетоха делото на първия командир на авиобазата

В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев.  Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..

публикувано на 09.04.25 в 13:33