Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В момента има затруднения с електроното изписване на антибиотици.

Паралелният износ на лекарства е проблемът на диабетиците

На пациентите с диабет от няколко месеца лекарствата се изписват с електронни рецепти.

Елисавета Котова
Снимка: Гергана Хрисчева

Проблемът с електронните рецепти в момента не е толкова при лекарствата за диабет, колкото при изписването на антибиотичните препарати. 

На пациентите с диабет от няколко месеца лекарствата се изписват с електронни рецепти. Така е за пацинетите с диабет Тип 1 - инсулино зависимите пациенти, а също и за пациентите с диабет Тип 2.

Това заяви пред Радио Пловдив Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет.

Паралелният износ е проблмът

Проблем за диабетиците са не електронните рецепти, а паралелният износ на лекарства, който в нашата страна е с голям мащаб. Затова се получава този недостиг от инсулин не само в малките населени места, но и в големите градове, обясни Котова.

Лекарства за диабет не достигат заради злоупотреби при продажбата им.

Дълго време имаше проблем с конкретно лекарство за диабет, което се изкупуваше за отслабване, припомни Котова.  

И посочи, че това лекарство е във флакон, в течна форма е и няма нищо общо с инсулина. Тя предупреди хората, които не страдат от диабет, да не използват този препарат за отслабване, тъй като нанасят непоправими щети на здравето си. 

Втори месец този медикамент не липсва от аптеките, уточни представителката на пациентите диабетици. 

Проблемът с липсващите лекарства за диабетици може да бъде решен от институциите чрез регулация и строг контрол, подчерта Елисавета Котова.

Тя даде за пример съседна Гърция, където със закон е въведена временна забрана за износ на лекарства за диабет, докато не бъдат осигурени количества според потребностите на местните хора.

Знае се колко са пациентите с хронични заболявания. Те са регистрирани и по този начин си получават лекарствата.

Нека бъдат задоволени нуждите на хората в България, а след това да ги изнасят и да печелят колкото си искат!

Котова призова: Да се спре търговията на гърба на хората!

Не е редно и не е хуманно да се търгува с живота на хората и да се печелят пари на гърба на хората!

Интервюто на Димитър Владимиров с Елисавета Котова е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56