Проблемът с електронните рецепти в момента не е толкова при лекарствата за диабет, колкото при изписването на антибиотичните препарати.
На пациентите с диабет от няколко месеца лекарствата се изписват с електронни рецепти. Така е за пацинетите с диабет Тип 1 - инсулино зависимите пациенти, а също и за пациентите с диабет Тип 2.
Това заяви пред Радио Пловдив Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет.
Паралелният износ е проблмът
Проблем за диабетиците са не електронните рецепти, а паралелният износ на лекарства, който в нашата страна е с голям мащаб. Затова се получава този недостиг от инсулин не само в малките населени места, но и в големите градове, обясни Котова.
Лекарства за диабет не достигат заради злоупотреби при продажбата им.
Дълго време имаше проблем с конкретно лекарство за диабет, което се изкупуваше за отслабване, припомни Котова.
И посочи, че това лекарство е във флакон, в течна форма е и няма нищо общо с инсулина. Тя предупреди хората, които не страдат от диабет, да не използват този препарат за отслабване, тъй като нанасят непоправими щети на здравето си.
Втори месец този медикамент не липсва от аптеките, уточни представителката на пациентите диабетици.
Проблемът с липсващите лекарства за диабетици може да бъде решен от институциите чрез регулация и строг контрол, подчерта Елисавета Котова.
Тя даде за пример съседна Гърция, където със закон е въведена временна забрана за износ на лекарства за диабет, докато не бъдат осигурени количества според потребностите на местните хора.
Знае се колко са пациентите с хронични заболявания. Те са регистрирани и по този начин си получават лекарствата.
Нека бъдат задоволени нуждите на хората в България, а след това да ги изнасят и да печелят колкото си искат!
Котова призова: Да се спре търговията на гърба на хората!
Не е редно и не е хуманно да се търгува с живота на хората и да се печелят пари на гърба на хората!
Интервюто на Димитър Владимиров с Елисавета Котова е в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..