Компромисният вариант - България и Румъния да бъдат приети в европейската зона без граничен контрол, но на този етап само по въздух и вода, коментира в програма "Ден след ден" Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър, както и главен преговарящ в процеса на присъединяване на България към ЕС.
Според него всяка една стъпка е крачка напред, но трябва много да се внимава сега с подписването на документа и да се фиксира дата и за сухопътните границите на Шенген.
Това носи икономическите изгоди на България , а не Шенген по въздух и вода, категоричен е Кисьов. По думите му и това ще стане.
Това е малко езуитското решение и ще стане на всяка цена, но е важно да се фиксира датата на сухопътното влизане и сухопътното освобождаване на шенгенските граници, допълни експертът.
Според него най-добрият вариант за България е в края на 2024 година да стане приемането ни в Шенген и по суша.
Той смята, че оставането ни в пакет с Румъния, ще продължи, защото разделянето на двете държави ще струва по-скъпо на ЕС.
Няма основателни причини за допълнителни искания към страната ни за мигрантите, защото според статистиката се вижда, че в страната ни влизат най-малко мигранти и нелегални стоки, допълни дипломатът.
България изпълнява задълженията си по Дъблинските споразумения, допълни Кисьов.
Никога човек в преговори и дипломатически усилия не трябва преди да е финализирано всичко да казва, че всичко е уредено. Уредено е тогава, когато се случи, заключи Кисьов.
Той допълни, че усилията ни трябва да продължат до пълното приемане на страната ни в Шенген.
Според него твърденията, че промените в Конституцията са допринесли за промяната в позицията на Австрия и Нидерлания за Шенген е по-скоро за употреба във вътрешнополитически план и от нашите политици.
Задача максимум на всички политици е влизането ни изцяло в Шенген до 1 януари 2025 година.
Той смята, че е реалистична тази дата, но не е отпаднала и възможността това да стане още през март 2024 година, заедно с приемането ни по въздух и вода.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...