Трима единайсетокласници от Природо-математическата гимназия в Казанлък-Кристиян Петров, Тома Тасев и Борис Илиев, решават да работят за опазване на сгради, които са културна и историческа ценност.
За целта правят видеоклип, с който участват в конкурс на Европейската гражданска инициатива. В него участват още 287 проекта на ученици от 11 и 12 клас от страни от ЕС.
Текстилната фабрика на братята Христо и Евлоги Георгиеви в Карлово е един от обектите във видеото.
"Това е фабриката, която е дарена на града от братята Христо и Евлоги Георгиеви с ангажимента средствата, които се съберат от дейността и, да отидат за образованието в града", припомня Кристиян Петров. Негови близки от града му разказват за сградата и за смисъла да бъде съхранена.
Другата сграда във видеото е в Казанлък-реставрирана преди няколко години, но след това отново става жертва на вандалски действия и лошо стопанисване.
"Конкретно за сградите с историческа значимост бяхме посъветвани да се занимаваме от учителя ни по физика Георги Бяндов", казва Кристиян Петров. За материалите във видеото са консултирани и от урбаниста Здравко Петров, ангажиран с полуряризирането и опазването на сградите с исорическа значимост.
Тримата ученици са наясно, че нерадостната съдба на много от тези сгради най-често е заради спорове около собствеността им.
"Макар хората, с които те са свързани, някога да са били заможни и да са оставили отпечатък в историята ни, техните наследници невинаги успяват да съхранят това, което са наследили. Затова и в кпила говорим за нуждата от едино законодателство за такива казуси. Нужни са и повече средства от една страна, но и отношение от страна на обществото за популяризиране на проблемите на тези сгради", отбелязва Кристиян Петров.
Клипът на тримата единайсетокласници разчита на подкрепа чрез гласуване за него. Това може да се направи през платформата за гласуване: https://citizens-initiative-forum.europa.eu/video-competition/da-bde-ili-da-ne-bde-kultura_bg
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..