Екип от студенти и преподаватели на Медицински университет - Пловдив се класира за втората фаза по програма на фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ наречена Beyond 2023-2024. Целта е да се разработи дигитално иновативно решение в борбата с болката. В надпреварата участват над 30 екипа, като резултатите ще станат ясни пред април.
Работата по проекта на пловдивските учени продължава, те разработват иновативно лекарство срещу болката и депресията на стотици хиляди хора страдащи от невродегенеративни заболявания. Продуктът е базиран на ашваганда, канабисови терпени и жълта комунига. Интересното е, че това са вид лепенки, които са свързани с дигитално устройство.
Студентите продължават проучванията си над иновативното решение за мениджмънт на болката, благодарение на което лекарят получава навременна информация за симптомите на пациента, които му причиняват страдание, и оказва ефективна помощ. Екипът на Beyond, който е част от тази фондация, подкрепя млади учени, предприемачи и хора с идеи да развиват своите концепции, като осигурява доказана методология, ментори, достъп до финансиране и 30 партньори в ЕС.
Пациентите, страдащи от множествена склероза, болест на Паркинсон, хронична болка и диабетна полиневропатия ще имат достъп до нов, модерен " нетрадиционен" продукт. Чрез алтернативното лечение ще се окаже персонализирана грижа на болните с помощта на Artificial intelligence (AL).
Живка Танчева разговаря с Атанас Шопов, студент 1 курс в магистърската програма на специалността „Фармацевтичен бизнес мениджмънт“ на МУ-Пловдив.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...