Паметникът е и признателност за приноса на преподавателката за възстановяване на арменското училище през 1990 година, тъй като тя е част от инициативния комитет, който се е борил 14 години арменската диаспора в Пловдив да си го върне. Това разказа съпругът на учителката Меружан Вартанян, който се запознал с нея в Ереван, докато Елизабет била студентка там.
Младото момиче постъпило в Арменския държавен университет и завършило арменска филология и журналистика. След това със съпруга си се връща в България, където работи в Работническо дело и Радио Пловдив. А впоследствие я назначават за учител по арменски в Арменското училище под тепетата. След закриването му по заповед на тогавашния министър на културата Людмила Живкова, за да бъде създадена там Художествена гимназия, Елизабет Вартанян се мести в емблематичната пловдивска гимназия „Лиляна Димитрова“ (сега СУ „Св. Патриарх Евтимий“). Но участието й в инициативния комитет за възстановяване на училището се оказва опасна задача.
"Къде ли не ходиме - до Държавния съвет, до Министерство на просветата, но нищо не се получи. Имахме инициативен комитет от 12 души, от които двама пострадаха, докато се занимавахме с тази дейност. През 1977 година ни прибраха от Държавна сигурност със заплаха да ни интернират, да ни арестуват и двама души бяха уволнени от работа. Бяхме принудени да подпишем протокол, че повече няма да се занимаваме с възстановяването на арменското училище", припомни си Меружан Вартанян.
След възстановяването на арменското училище, което е преименувано на дарителите Виктория и Крикор Тютюнджиян, като един от радетелите за това, тя се връща като преподавател по арменски език в него и работи повече от 45 години там. Два пъти е била избирана за общински съветник от СДС и поема ръководството на арменското дружество "Ереван".
През 2012 година Елизабет Вартанян е определена за Учител №1 по арменски език в света от Министерството на диаспората в Република Армения.
"Тя спечели един проект и беше поканена от министъра на диаспората в Армения да участва на този форум. Тогава тя беше призната като най-добър учител в цялата диаспора по майчин език. Същата година бе предложена от тогавашния кмет на Пловдив Иван Тотев за почетен гражданин на Пловдив и беше наградена от министъра на културата Стефан Данаилов, тъй като нейната обществена дейност беше винаги в сферата на културата - и на арменската, и на българската", разказа съпругът ѝ.
Заради многото си успехи в областта на образованието, културата и благотворителността, арменската общност решила да увековечи делото на Елизабет Вартанян с паметна плоча, за да си я спомнят идните поколения. Като учител по арменски език всеки неин час започва с молитва на арменски и дори българските ученици, които са учели в арменското училище, са се молели на арменски, каза Меружан Вартанян. И през сълзи сподели:
Тя най-много искаше децата да учат арменски и да не забравят езика и своята родина. Защото по време на социализма все пак имаше асимилация и всички нейни мечти се осъществиха като учител по арменски, като председетал на културно-просветанат организация "Ереван".
Днес паметната плоча ще бъде монтирана на стената на арменското училище, а преди да бъде открита, ще бъде осветена. Откриването ѝ е в деня, когато се навършват 2 години от смъртта на уважаваната преподавателка, общественик и политически деец, след литургията в Арменската църква „Сурп Кеворк“.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..