Зърнопроизводителите настояват за промени в Закона за арендата. Те искат да отпаднат едногодишните договори и да се регламентират дългосрочни договори за аренда. Основният им аргумент е, че с дългосрочни договори стават възможни планирането и по-дългосрочните инвестиции. В момента близо 90% от договорите са едногодишни.
Това не биваше да се поставя като задача на правителството като условие за развитие на земеделието, заяви пред Радио Пловдив фермерът от Раковски Йосиф Делгянски.
По думите му, отношенията арендодател - арендатор са лични и всеки един трябва лично да го реши въпроса.
Земеделският балон се спука
В продължение на няколко години всяка година рентите се увеличаваха, отбеляза Делгянски. По думите му, това е ставало благодарение на добрата конюнктура на пазара и получаваните приходи.
За съжаление сме свидетели на спукването на земеделския балон, заяви фермерът.
Фондовете са големите собственици на земя. Много малък е процентът на другите малки собственици на земя.
А фондовете всяка година вдигаха с 5 до 10% наемите и смятаха, че това може да расте до безкрай, обясни Делгянски.
Той съобщи, че тази година ще предложи една цена и ако искат да сключват договор, да сключват.
Фермерът каза още, че проблемът по - рано е бил намерането на парцели, тъй като не е имало подходяща техника.
Със сегашната напреднала сателитна техника може са бъде открит всеки един парцел, да бъде очертан и да се види дали се обработва, или не.
Важното е земята да не се разпокъсва и да се работи комасирано, категоричен е Делгянски.
И сега има разни адвокати, нотариуси, които са купили земи. Те претендират много за законност, но нямат никакво представа как излизат парите от земеделието. Те също настояват всяка година да се увеличава рентното плащане с някакъв процент, каза фермерът от Раковски.
Той обаче смята, че от тази година нататък ще има връщане назад и ще се стигне до нормалните рентни плащания, сопред това, което излиза от земята.
Отношенията между ползватели и собственици на земя са много сложни, обобщи земеделският производител от Пловдивско.
Интервюто на Емил Костов с Йосиф Делгянски е в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..