Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивски археолози с теренни проучвания край Белозем

Малтепе
Снимка: Радио Пловдив

Теренни издирвания на археологически обекти се провеждат в землището на село Белозем. Ръководител е археологът от Регионалния археологически музей в Пловдив Елена Божинова, а финансирането е от Министерство на културата, съобщи в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив археологът от РАМ-Пловдив Тодор Тодоров, който също участва в тях. 

Към момента е обходена голяма част от землището на селото, което е изключително богато на археологически обекти, тъй като там има три селища, които са обитавани от 7000 години, като живот е имало до средновековието, разказа той. В района има също три селищни могили, които са изключително важни. 

"Едната я открихме сега за първи път при тези теренни обходи, досега не беше регистрирана и археологическата наука не я познаваше и тя се нарича Татар мезар (татарско гробище). Другите две, които са известни, са Тилки тепе и Асарлъка", посочи археологът. Той припомни, че до Белозем се намира и голямото антично селище Емпориум Паремболе, което е изградено 70-80 години преди да се изгради римския Пловдив. На няколко километра от него има селищна могила, която се казва Асарлъка, където е изградена пътната станция Паремболе.

Според него археолозите нямат проблеми с местната власт, откъдето им оказват пълно съдействие при работата им. По думите му целта на теренните издирвания са да се актуалиризат и опишат обектите. Той посочи, че се виждат иманярски набези по всички могили, но те са стари и в момента няма следи от такива действия. 

По отношение на разкопките в могилата Малтепе до Маноле, Тодоров припомни, че те са спрени поради липса на средства през 2020 година. Археологът разказа, че в могилата е открита най-високата запазена антична постройка в Европа, представляваща мраморна постройка на върха на кулата. 

"В горната част има изградена специална антиземетръсна конструкция, която да предпази постройката от земетресение. По всяка вероятност е изграждана по времето на император Филип Арап. Има вероятност да е била изградена в чест на хилядолетието на римската държава, което се чества точно по същото време – 248-а година. Но през 278-а година, повреме на големите набези на готите в Тракия по всяка вероятност е унищожена и е просъществувала съвсем за кратко време", обясни Тодор Тодоров. 

Той припомни, че проучванията са извършени от доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив, а финансирането им е основно от община „Марица“ и малко от община Пловдив. В момента е необходимо да се направят специални конструкции и укрепвания, за да се продължат разкопките, тъй като иначе ще се срути цялата кула. За това обаче са необходими няколко миилона лева, които не са осигурени. По думите му съоръжението е изключително сериозно и досега няма открито подобно в Европа.

Чуйте още в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20