„Когато миналата година се съставяше правителството, двете основни цели се поставиха – пълноправно членство в Шенген и в еврозоната. Това са не само външно-политически, но това са цели, които касаят икономиката вътре в България, както съответно и на цялото ни социално-икономическо развитие. От тази гледна точка, когато преди години влизахме в ЕС, политическата ситуация също не беше лесна, но успяхме да си постигнем голямата цел и влязохме в ЕС. По същия начин, и сега, нашите вътрешно политически ротации и размествания, не би следвало да пречат за реализирането на тези две цели. Защото е много важно, че ние получихме зелена светлина, одобрение и подкрепа, от двете най-големи икономики в ЕС и еврозоната – от ГЕрмания и вчера от Франция. Когато те декларират подкрепа за България за влизането й в еврозоната от 1 януари 2025 година, и за Шенген, ние не трябва да пропускаме момента, трябва да реализираме целите“, каза в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив икономистът Румен Гълъбинов.
Той смята, че не вижда непреодолими различия в партньорите, които са в управлението, по отношение на тези две цели. Затова икономистът прогнозира, че дипломатично може да се избегне опасността от предсрочни парламентарни избори до конвергентния доклад, който най-късно до юни месец ще бъде готов. В него дефинитивно ще бъде указано дали България ще бъде приета от 1 януари 2025 година в еврозоната.
„Вероятността да успеем да приложим нашите макроикономически показатели в съотвествие с маастрихските маастрихтските критерии е голяма“, каза още Румен Гълъбинов.
Икономистът коментира и създалите се казуси по отношение на поредното увеличение на цените от мобилните оператори и предложения от ПП-ДБ законопроект, с който да се даде възможност за прекратяване на договорите, без да плащат наказателни вноски, ако телекомите вдигнат цените едностранно.
„Има няколко групи, които от икономическа гледна точка, чието ценообразуване до голяма степен влияе на инфлацията. Една такава група е телекомуникационните услуги. Мисля, че може да се намери здрав разум и да нямаме драстично повишение на цените, съответно и опасност за инфлацията, а и да бъдат защитени потребителите. Това се постига с повече конкуренция и по-свободен пазар“, каза още Румен Гълъбинов.
Цялото интервю с Румен Гълъбинов можете да чуете в звуковия файл.
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна..
Хирургията на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система. Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на..
Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...
Н ад 70 души от затворения завод "Монди" се събраха на протест пред Министерския съвет с искане държавата да помогне за спасяването на завода. Това съобщи за Радио Пловдив Стоян Марински от инициативния комитет, организирал протеста. "Много дипломатични подходи сме направили досега, за да спасим завода. "Монди" е много печелившо дружество,..
Водният проблем на Брестовица е напът да се реши, след като МРРБ одобри финансиране на част от новия водопровод на селото. Хората там, които протестираха заради замърсената с манган вода, не се чувстват привилегировани, защото Брестовица страда от почти 5 години, заяви в програма "Ден след ден" Любомир Томов от сдружението „Живот за Брестовица“...