358 милиона и 882 хиляди лева е бюджетът за стоматологична помощ, разписан в анекса към Националния рамков договор за стоматологична помощ, съобщи в програма "Точно днес" доктор Красимира Сариева, председател на Районната колегия на Стоматологичен съюз-Пазарджик.
По думите и няма голяма разлика от миналата година, като единственият плюс за стоматолозите е, че има 14% увеличение на стойността на манипулациите, което покрива инфлацията, но не повече.
" В този бюджет ние трябва да се съберем, за да може да се покрият манипулациите. За децата до 18 години - това са преглед, пломба, екстракция на временен и постоянен зъб и лечение на времен и постоянен зъб, като пациентите имат 4 напълно безплатни дейности, като единствено се доплаща сума от 6 лева за лечението при пулпид", обясни д-р Сариева.
Тя уточни, че при възрастните пациенти пакета включва преглед, обтурация с химиополимер или амалгама без анестезия и екстракция на постоянен зъб, като доплащането е символично от 4 лева.
"Доброто е, че при възрастните без ограничение на възрастта, всички над 18 години, имат право на безплатна горна и долна протеза при пълно обезъбяване. Пациентите заплащат едиствено труда на зъботехническата лаборатория. Надяваме се, че ще има преговори между НЗОК и Зъботехническия съюз, за да може тази манипулация, да бъде абсолютно безплатна за пациента", допълни д-р Сариева.
Тя поясни, че в анекса има договорени пакети за специализирана детска помощ и специализирана хирургична помощ като там има включена инцизия - това е едно от спещните състояния. Според нея и тук няма някакви сериозни доплащания от страна на пациентите,
"Така, че НЗОК е поела заплащането за труда на стоматолозите", каза д-р Сариева и изрази мнение, че пациентите трябва да се чувстват доволни
Според нея, за да се подобри стоматологичния статус на хората са нужни повече средства за лечение, за да може и повече хора да се възползват от услугите и да лекуват зъбите си. Стоматологът коментира, че в момента цените, на които работят са на социалния минимум.
Повече може да чуете от интервюто, което е в прикачения звуков файл.
Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...
Средата на април ще е опасен за разсада на земеделците, заради по-ниските температури. На 11 и 12 април минималните температури ще са между 3 и 4 градуса. Това предупреди синоптикът Петър Янков от НИМХ и призова фермерите да предприемат превантивни мерки. По думите му най-лесният начин да се предпазят културите от студените дни е..
Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на..
Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“. Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна..
За скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева, за противоречията, обвиненята и напрежението сред българските политици и за отражението върху работата на европейската прокуратура е интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания. „Разследването и скандалът, който то произведе,..