Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има и ниша, и енергия за нова политическа формация

Снимка: БГНЕС

След консултациите при президента Румен Радев и мълчанието около преговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ анализ на ситуацията и коментар за програма "Точно днес" направи  социологът и директор на "Медиана" Кольо Колев. 

"Без всякакво съмнение ПП-ДБ се намират в тежко положение. Идеята, че се отива на предсрочни избори им изглежда доста безумна, защото доста сериозно ще бъдат ударени. ГЕРБ, които се намират в по-стабилна позиция, трябва да мислят за след това, след едни нови избори, с кой ще играе. При това положение тъй като и 2-те страни са заинтересовани, ще намерят компромис", смята социологът.

Според него ПП-ДБ "играят" в преговорите, за да повишат цената си, като са наясно, че ако се стигне до избори, народът ще ги накаже тежко. ГЕРБ пък настояват да се направи коалиция и да се раздели властта 50 на 50. 

"Според мен обаче пиесата е доста постна, доста претенциозно и безвкусно представление, тъй като нещата са ясни изначално. Малко като криминале, в което всичко е ясно от самото начало, но се разиграва някакъв драматичен сюжет". 

Опозицията до голяма степен е публика на случващото се, смята социологът.

"При едни извънредни парламентарни избори резултатите ще бъдат драматично различни, тъй като има огромно обществено недоволство, което няма начин да не се излее при вота. Дали ще бъде към съществуващите партии или към нова партия, която ще се появи, но това драстично ще размести политическата картина", каза още Кольо Колев. 

Той изброи новите проекти на Кузман Илиев и на Васил Божков, непрекъснато спряганата бъдеща нова партия на президента, както и по-малките партии, които биха могли да получат бонус от това напрегнато положение. "Има време да се появи нова политическа формация и да помете статуквото. Спомнете си само партията на Симеон Сакскобургготски", добави социологът.

Цялото интервю на Елена Крушкова с Кольо Колев от "Медиана" е в прикачения файл. 

По публикацията работи: Иванка Петкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24