Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Патриарх Неофит успя да предпази църквата от борби

| Интервю
проф. Христо Матанов
Снимка: БГНЕС

Патриарх Неофит ще бъде погребан в събота – 16 март, в храм „Света Неделя“ в София. Утре в 9 часа в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ ще започне поклонението пред тленните му останки. Петък и събота са дни на траур, реши на извънредното си заседание Светият синод. България загуби своя духовен пастир. Той остава в сърцата на хората като мъдър и благ, много добър пастир, но преди всичко много добър човек.

За ролята на главата на Българската православна църква, за религията, вярата и кризата в нея говорим с проф. Христо Матанов, бивш директор на Дирекцията по вероизповеданията, преподавател в СУ "Свети Климент Охридски".

Проф. Матанов описа времето на неговото управление, със ситуацията в нашата църква, която не е предполагала по-твърдо отношение, и патриархът я е успокоил.

"Вътрешни борби има, те ще продължават, но Неофит дойде като наследник на патриарх Максим, когато църквата беше в противоборство. Патриарх Неофит имаше задача да предпази църквата от борбите и той го постигна. Сега за наследник борбата ще бъде между старите митрополите Григорий, Йосиф и младите, между които митрополит Николай. Зад кулисите продължава тази борба, днес едва ли е времето да говорим за нея", посочи историкът. Той акцентира отново, че днес е ден за отдаване на почит към патриарха.

"В следващите 4 месец, ни очаква борба за власт в Светия синод, и митрополитите са отговорни за нея.", каза проф. Матанов. Той припомни, че църквата е единение на митрополити, епископи, свещенослужители и миряни.

"Винаги е съществувал проблем в БПЦ, тук не е провеждан църковно-народен събор и това е нарушение на устава, това е и изява на човешкия характер на митрополитите в Светия синод. Изборът на патриарх Неофит стана 4 месеца след кончината на Максим, срокът е точно 4 месеца и е въпрос на бъдеще как ще стане сега, трудно е да се прогнозира, не е ясно какво ще стане. Много зависи от борбата за власт между старите и новите, и дали ще свият своите знамена и ще изберат митрополит Николай или не, защото девет митрополити отговарят на изискванията.

У нас днес няма интерес към църквата, такъв какъвто имаше през 90-те години на XX век. Църквата трябва да привлича миряните, а не да отблъсква.", посочи проф. Матанов. Неговият спомен за патриарх Неофит е за това, че е изпълнявал изключително добре църковните песнопения, учил в Москва, той е първият, който влезе в сградата на Светия синод, от групата за Максим. 

По публикацията работи: Живка Танчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39