Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водният ресурс на България намалява в някои райони

Снимка: elhovo.news

България разчита едва на 25% от пресноводните си ресурси, а климатичните промени могат да обострят риска от воден дефицит в уязвимите райони. Това показва доклад на двама български учени - проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН и д-р Валентин Симеонов, които са и автори в платформата „Климатека“. 

 „Тези 25% от ресурса е ресурсът, който се формира върху нашата територия и който е основно питейният ресурс. При сегашните климатични условия средно годишно е достатъчен за задоволяване на потребностите ни. 

На общо национално ниво страната не изпитва воден стрес, но заради променливия климат през последните години в определени периоди може да се усети дефицит на вода в някои части от страната. По-осезаемо това е през лятото.

Застрашените региони от намаляване на водните ресурси са Югоизточна, Източна и Североизточна България. Това са районите, които са по-далеч от планините, тъй като те са основните зони, в които се формират водните ни запаси“, коментира проф. Гачев. 

Добави още, че другите 75% от водния ресурс идват от река Дунав, но той има транзитен характер. По думтие на проф. Гачев те не са пълноценен ресурс, понеже трудно могат да се използват за питейни цели. Използват се за охлаждане на АЕЦ „Козлодуй“ и за напоителни цели.

Затова според проф. Гачев е важно да се мисли за по-рационално управление и използване на водните ресурси, както и за подходящи технологични решения в тази насока. 

Сред решенията са намаляване на загубите на вода по водопреносната инфраструктура, въвеждане на производства със затворени цикли на водоползване, поддържане на дренажните съоръжения. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22